16. září 2013 16:24, aktualizováno  17:04 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischer: Náměstek Toman nedoložil vzdělání, v úřadu skončil

Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer | foto: Dan MaternaLidové noviny

PRAHA Odvolaný náměstek ministra financí Lubomír Toman nedoložil studia na Ekonomické univerzitě v Bratislavě, a v úřadu tak definitivně skončil. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo financí. Do dnešního dne měl Toman čas pro vyvrácení pochybností ohledně svého vysokoškolského vzdělání. Spolu s funkcí náměstka přijde i o místa v dozorčí radě Českého Aeroholdingu a provozovatele ropovodů Mero.

"Pan Toman do mnou stanovené lhůty nedoložil žádný materiál, který by důvěryhodným způsobem jeho studium potvrzoval. Proto jsem se v souladu s mými zásadami rozhodl ukončit jeho pracovní poměr," uvedl ministr financí Jan Fischer. Náhradu za Tomana představí Fischer v úterý. Mělo by jít o člověka z ministerstva financí, dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Spolu s nástupem nového náměstka přijde Toman i o posty v dozorčích radách zmíněných státních firem. Místa v nich jsou totiž vázána na funkci náměstka. Vzhledem k tomu, že u těchto společností je stát stoprocentním vlastníkem, ministr financí z pozice jediného akcionáře může člena dozorčí rady vyměnit okamžitě, dodal mluvčí ministerstva Ondřej Šrámek.

Universita potvrdila, že diplomy nevydala

Toman informace o tom, že by se prokazoval falešným titulem, odmítal a tvrdil, že vzdělání získal řádným způsobem. Ekonomická universita v Bratislavě ale podle televize Nova potvrdila, že Tomanův diplom nevydala.

Třiačtyřicetiletý Toman měl jako náměstek na ministerstvu na starosti oblast hospodaření s majetkem státu a informatiky. Do vysoké státní funkce jej v polovině letošního července jmenoval ministr Fischer. Ministerstvo tehdy Tomana označilo za nepolitického odborníka s mnohaletými zkušenostmi, který pracoval na manažerských pozicích ve významných mezinárodních společnostech. Před nástupem na ministerstvo Toman podle svého životopisu na webu úřadu pracoval například jako výkonný manažer IBM Czech Republic.

Lidovky.cz, ČTK