1. května 2009 17:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischer: O jménech jsem měl pochybnosti

Premiér Jan Fischer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Jan Fischer. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Premiér Jan Fischer prohlásil, že předsedové politických stran neprojevili ochotu diskutovat o jménech na posty ministrů. Proto prý na post ministra financí, obchodu a spravedlnosti navrhl své kandidáty. "Opakovaně jsem avizoval, že u některých kandidátů navržených stranami mám pochybnosti," řekl Fischer.

Fischerova "vzpoura" se nelíbí šéfům stran Mirkovi Topolánkovi (ODS), Jiřímu Paroubkovi (ČSSD) a Martinu Bursíkovi (SZ). Topolánek oznámil, že nová vláda ve složení, jaké navrhuje designovaný premiér, nezíská důvěru ve Sněmovně.

"Když politici vyjadřují nesouhlas, tak jsem připravený vyvolat další jednání," řekl Fischer, který své prohlášení pro veřejnost shrnul do pěti bodů.

Fischer přišel s vlastními návrhy na obsazení postu ministra financí, kde by chtěl údajně bývalého šéfa ČEZ Jaroslava Míla, a ministra průmyslu, kam by rád obsadil ministerského náměstka Milana Hovorku. Podle serveru iDnes.cz by navíc designovaný premiér rád viděl v čele ministerstva spravedlnosti právníka Petra Mlsnu, který nyní pracuje na Úřadu vlády. Na tento post navrhovala ODS ředitelku Justiční akademie v Kroměříži Danielu Kovářovou. Místo ministra životního prostředí zůstává neobsazené.

Podle Paroubka je Fischer politicky nezkušený
Obsazení Míla na post ministra financí je pro předsedu ČSSD Jiřího Paroubka nepřijatelné. Řekl to na dnešní sociálnědemokratické prvomájové oslavě na pražském Slovanském ostrově. Na "Mílovo" místo původně ODS navrhovala Tomáše Uvíru. Paroubek proto nepoředpokládá, že by Míl místo nakonec dostal.

Změny v obsazení kabinetu přikládá Paroubek Fischerově politické nezkušenosti. "Určitě tím nepřispěl k politické kultuře v zemi a já předpokládám, že si chybu uvědomil," uvedl Paroubek. Dodal, že o složení vlády se bude ještě tento víkend jednat. "Seznam má má velmi malou hodnotu, protože nemá politickou podporu," prohlásil také šéf zelených Martin Bursík.

Návrh Fischerovy vlády
Doprava: Gustáv Slamečka (ODS)
Finance: Jaroslav Míl (navržen Fischerem)/Tomáš Uvíra (ODS)
Kultura: Václav Riedlbauch (navržen Fischerem)/ Horymír Kubíček (ODS)/ Marta Smolíková (SZ)
Obrana: Martin Barták (ODS)
Práce a sociální věci: Petr Šimerka (ČSSD)
Pro evropské záležitosti: Štefan Füle (ČSSD)
Pro místní rozvoj: Rostislav Vondruška (ČSSD)
Průmysl a obchod: Milan Hovorka (navržen Fischerem)/Ivo Pěgřímek
(ČSSD)
Spravedlnost: Petr Mlsna (navržen Fischerem)/Daniela Kovářová (ODS)
Školství, mládež a tělovýchova: Miroslava Kopicová (ODS)/Jakub Dürr (SZ)
Vnitro: Martin Pecina (ČSSD)
Zahraniční věci: Jan Kohout (ČSSD)
Zdravotnictví: Dana Jurásková (ODS)
Zemědělství: Jakub Šebesta (ČSSD)
Životní prostředí: Fischer nikoho nenavrhl/Ladislav Miko (SZ)

Lidovky.cz, ČTK