30. dubna 2009 19:24 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischer 'předvedl' předsedům stran svou vládu

Mirek Topolánek a Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek a Jan Fischer | foto: Lidové noviny

PRAHA Designovaný premiér Jan Fischer seznámil předsedy ODS Mirka Topolánka, ČSSD Jiřího Paroubka a Strany zelených Martina Bursíka se svým rozhodnutím o nominacích ministrů nové vlády. Paroubek a Bursík Fischerův návrh, který chce předložit prezidentovi Václavu Klausovi, kritizovali. Podle Bursíka není s navrženou vládní sestavou spokojen ani Topolánek.

"Beru to jako průběžnou informaci, o které budeme ještě jednat," řekl Paroubek. Fischerovy nominace prý neodpovídají dohodě představitelů politických stran. Pohrozil, že ČSSD bude zvažovat další kroky, kdyby se jednání nekonalo. Jaké neupřesnil.

"Před několika hodinami premiér řekl, že dohodu mají najít politici, nyní změnil směr o 180 stupňů," uvedl Bursík s tím že dohodu politiků nemá za definitivně padlou. Paroubek není spokojen s tím, že Fischer nerespektoval jeho návrh, aby byl ministrem průmyslu a obchodu Ivo Pěgřímek. Místo něj designovaný premiér nominoval dosavadního náměstka ministra Milana Hovorku. Ten je podle Paroubka spjat s vládní koalicí. Podle Bursíka je Hovorka náměstkem za lidovou stranu. Tak by se KDU-ČSL podílela na sestavování úřednické vlády, přestože se od ní distancovala. Dodal také, že podle dohody mají nést odpovědnost za ministry strany, které je nominovaly.

Paroubek rovněž nesouhlasí s šéfem Svazu průmyslu a dopravy Jaroslavem Mílem, kterého si Fischer vybral jako ministra financí místo Tomáše Uvíry, kterého navrhovala ODS. "Je to pro mě poněkud překvapující. Té nominaci vůbec nerozumím," uvedl Paroubek s tím, že se Míl nikdy nepohyboval v oblasti financí. Bursík řekl, že dnes odpoledne jednal s Topolánkem a zprávami SMS byl v kontaktu s Paroubkem. Dohodli se, že se nad personálními otázkami sejdou ještě v neděli. V tomto kontextu považuje Fischerovo oznámení za jednostranný krok. Premiér Fischer situaci podle něj nezvládá dobře.

Bursíka seznámil s Fischerovým rozhodnutím premiérův asistent krátce telefonátem. Podle předsedy zelených ale nemá na Hrad s čím jít, protože nemá ucelený návrh vládní sestavy a ani neví, zda jeho kabinet podpoří dvě nebo tři strany. "To nedokážu vyhodnotit," řekl Bursík na dotaz, zda si myslí, že se nedělní schůzka vůbec uskuteční.

Formování úřednické vlády se dnes, kdy měla být oznámena jména ministrů, zkomplikovalo. Předmětem sporů se stala ministerská křesla, která měli původně zaujmout kandidáti lidovců. Zelení obsazování těchto funkcí napadli. Nelíbilo se jim, že ČSSD přišla s dalším kandidátem na ministra kultury. Podle sociálních demokratů má zase SZ nepřiměřené nároky. Spor měla vyřešit schůzka stranických lídrů s designovaným premiérem Janem Fischerem. Ten ale požadavku zelených na svolání jednání nevyhověl. Ať předsedové ODS, ČSSD a SZ věc vyřeší sami, vzkázal.

ČTK, Lidovky.cz