9. dubna 2009 8:29 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischer pro LN: Musím obrovsky pracovat

Jan Fischer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer. | foto: Lidové noviny

Dnes se stane premiérem, ačkoliv lidovci novou vládu nepodpoří. Pak ho čeká „výběr“ ministrů, které mu nadiktují politické strany. „Některá jména mohu vetovat. A proč ne?“ říká v rozhovoru pro LN šéf Českého statistického úřadu Jan Fischer.

LN Co říkáte tomu, že lídři nejsilnějších stran ODS a ČSSD řekli prezidentovi republiky, že dohoda existuje a vy budete zítra ve 14 hodin jmenován premiérem?

Já jsem k tomu vydal prohlášení a na tom se nic nemění, k tomu není co dodat. Jen potvrzuji, že to pověření, ten úkol, samozřejmě přijmu. Teď momentálně k tomu není co dodat. Dnes bude následovat další informace, ale ve všem jsme na začátku. V tom prohlášení je to, že jsme se dohodli s oběma lídry, jak ČSSD, tak ODS, že já to jednání o sestavení nové vlády zahájím ihned po Velikonocích. Cokoliv jiného nyní říkat by teď bylo předčasné a spekulativní.

LN Před dvěma dny jste se k otázce, zda budete jmenován premiérem, stavěl dost skepticky kvůli obavám ze stranických sekretariátů. Lidovci byli proti, přesto budete premiérem. Jaké máte pocity?

Já tohleto rozhodně nehodnotím. Jen opakuji, že jsem připraven tu nominaci na titul člověka, který je pověřen jako nový silný premiér, přijmout. A můj úkol bude v první fázi sestavit vládu. To je opravdu všechno, nemám co dodat.

LN Ptal jsem se na lidské pocity. Budete premiérem. Něco přece nyní cítíte...

Samozřejmě, ten pocit je obrovský, obrovský, obrovský. Jestli chcete lidské pocity, tak obrovský, obrovský, obrovský. Práce a odpovědnost je přede mnou obrovská. Je to potřeba obrovsky odpracovat při výběru obsazení jednotlivých ministerstev. Připravit dobrý tým. Naorganizovat agendu... To je ten lidský pocit, nekonečná práce přede mnou...

LN Ptal jsem se ale na první pocit, když jste se dozvěděl, že ve čtvrtek jdete na Hrad a prezident vás jmenuje premiérem. Přece jste si neřekl jen: ach jo, to budu mít práce...

To jsem si samozřejmě řekl. Protože jsem si řekl, že už ta práce přichází, že to skutečně je pravda a po Velikonocích ta jednání skutečně začínají. Jeden z těch lidských pocitů také byl, že já budu muset seriózně předat úřad ČSÚ, aby ta instituce, která má 1600 lidí, dále dobře fungovala. To jsou věci praktické. Třeba také to, že přijdete o podstatný kus soukromí. Opravdu definitivně. To také něco znamená. Pro rodinu, pro to zorganizovat si úplně jinak život. To je určitě spojené s tím, jak dál budu mít čas na elementární soukromí. Asi ne. Ale já s tím počítám. Bude to hodně jiné než to, co jsem dělal, čeho jsem býval svědkem, ale ne přímým účastníkem. Jsem ale v tomto optimista. Nejsem tím zničen.


Celý rozhovor s Janem Fischerem a
 další podrobnosti o nové vládě
si přečtěte v dnešním vydání deníku