22. dubna 2009 20:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischer půjde za prezidentem v pátek

Nový premiér Jan Fischer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový premiér Jan Fischer. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Designovaný premiér Jan Fischer pokračoval v rozhovorech s kandidáty do překlenovací vlády. O tom, jak postupuje sestavování úřednického kabinetu, bude v pátek informovat prezidenta Václava Klause.

Ráno se Fischer a premiér v demisi Mirek Topolánek (ODS) setkali s předsedou Evropské komise José Barrosem, jednali spolu o dokončení českého předsednictví EU.

 

Fischer pak v Hrzánském paláci přijal kandidáty na vedení resortů kultury, zdravotnictví a spravedlnosti, které navrhla ODS, a kandidáty pro resorty práce a sociálních věcí, zemědělství a místního rozvoje, jež nominovala ČSSD. Žádný z pozvaných od Fischera neslyšel konečnou nabídku funkce, designovaný premiér se chce rozhodnout až příští týden.

Ředitel Národního technického muzea a potenciální příští šéf ministerstva kultury Horymír Kubíček řekl, že úřad by měl být veden s důrazem na české předsednictví EU a přípravu státního rozpočtu. Ke stejným prioritám se hlásili i ostatní Fischerovi návštěvníci.

Kandidátka na ministryni zdravotnictví a ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Dana Jurásková po setkání s Fischerem uvedla, že překlenovací vláda neprovede reformu českého zdravotnictví. Pro Juráskovou by na ministerském postu bylo hlavní prioritou zachování současného rozsahu zdravotní péče.

S kým ve středu Fischer jednal
Horymír Kubíček            kultura
Dana Jurásková             zdravotnictví
Daniela Kovářová          spravedlnost
Petr Šimerka                 práce a sociální věci
Jakub Šebesta              zemědělství
Rostislav Vondruška     místní rozvoj

ČTK, Lidovky.cz