14. dubna 2009 13:19 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischer řídí zemi. Stíhá i ČSÚ

Nový předseda vlády Jan Fischer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový předseda vlády Jan Fischer. | foto: ČTK

PRAHA Ve čtvrtek ho prezident Václav Klaus jmenoval na Hradě premiérem. Dnes už nový český předseda vlády Jan Fischer začal úřadovat v barokním Hrzánském paláci. Podle mluvčího vlády Romana Proroka řešil Fischer hlavně technické záležitosti a program pro nadcházející týden.

Úřednická vláda by měla být konsenzem ODS, ČSSD, SZ a části KDU-ČSL. Do konečné podoby vlády by se měl vložit i sám Jan Fischer, který si vyhradil právo sám si ministry vybírat. Nový kabinet by se měl rekrutovat z řad náměstků a šéfů státních úřadů. Nový premiér zatím žádnou schůzku s představiteli politických stran neabsolvoval.

Vše o nové vládě si přečtěte ZDE

"Protože zatím zůstává předsedou Českého statistického úřadu (ČSÚ), bude dělit agendu úřadu a novou práci podle možností a potřeby," řekl Prorok. Mezi pražskými Strašnicemi, kde sídlí ČSÚ, a Hradčany bude Fischer pendlovat do konce dubna, kdy předá vedení statistického úřadu svému zástupci. Úřad po něm zřejmě převezme dosavadní první místopředseda ČSÚ Jiří Křovák.

Fischerův kabinet má zemi dovést k předčasným volbám v první polovině října. Vláda v demisi Mirka Topolánka dnes podle očekávání učinila další formální krok na cestě k volbám, když vyslovila souhlas s poslaneckým návrhem ústavního zákona, který zkracuje funkční období nynější Poslanecké sněmovny.

Dnes se Fischer podle České televize setká s šéfem ODS a premiérem v demisi Mirkem Topolánkem, ve středu asi s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Teprve potom se hodlá sejít s kandidáty na místa v úřednické vládě.Lidovky.cz