1. května 2009 11:59, aktualizováno  13:31 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischer sdělil 'svou' sestavu Klausovi

Designovaný premiér Jan Fischer (vlevo) při setkání s českým prezidentem Václavm Klausem na Pražském hradě (24. dubna 2009) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Designovaný premiér Jan Fischer (vlevo) při setkání s českým prezidentem Václavm Klausem na Pražském hradě (24. dubna 2009) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Václav Klaus je od dnešního dopoledne obeznámen s nominací ministrů přechodné úřednické vlády. Designovaný premiér Jan Fischer dnes jména, o kterých se již delší dobu spekuluje, sdělil českému prezidentovi telefonicky. Klaus se zatím k možné nové vládě nevyjádřil. Vládní sestava se nelíbí premiérovi Topolánkovi, šéfovi zelených Bursíkovi ani předsedovi ČSSD Paroubkovi. Podle nich Fischerův návrh neodpovídá předchozím dohodám.

Prezidentův tajemník Ladislav Jakl v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že seznam kandidátů na ministry z 95 procent dohodu se stranickými lídry splňuje. "Hrozit nevyslovením důvěry, já jsem přesvědčen, že si to lídři těchto dvou největších stran ještě dvakrát třikrát rozmyslí než na sebe vezmou zodpovědnost ta to, že dál bude Česká republika bez legitimní vlády s důvěrou, že tady bude pokračovat dál vládní krize," řekl Jakl.

Podle premiéra v demisi Mirka Topolánka nemá taková sestava šanci získat důvěru sněmovny. Paroubek ji označil za podklad k dalšímu jednání. Bursík navrhl, aby se straničtí šéfové opět sešli v neděli, a podotkl, že jsou nominace neúplné, protože chybí ministr životního prostředí. 

Nominace ministrů, které Fischer předložil prezidentovi, nejsou známa. Paroubek ve čtvrtek pouze prozradil, že není spokojen s tím, že Fischer nerespektoval jeho návrh, aby byl ministrem průmyslu a obchodu Ivo Pěgřímek. Místo něj Fischer nominoval dosavadního náměstka ministra Milana Hovorku. Ten je podle Paroubka spjat s vládní koalicí. Podle Bursíka je Hovorka náměstkem za lidovou stranu. Tak by se KDU-ČSL podílela na sestavování úřednické vlády, přestože se od ní distancovala. Dodal také, že podle dohody mají nést odpovědnost za ministry strany, které je nominovaly.

Paroubek rovněž uvedl, že Fischer v rozporu s návrhem ODS nominoval do funkce ministra financí šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla. ODS navrhovala Tomáše Uvíru. Míl se podle Paroubka nikdy nepohyboval v oblasti financí.

Šéfové stran vládní koalice a Paroubek se po vyslovení nedůvěry Topolánkovu kabinetu Poslaneckou sněmovnou dohodli na počtu ministerských křesel, do kterých navrhne kandidáty koalice a sociální demokracie. Na základě této dohody společně vybrali šéfa Českého statistického úřadu Fischera, kterého navrhli prezidentovi do funkce premiéra a ten ho vzápětí jmenoval. Lidovecký šéf Jiří Čunek později od dohody odstoupil. 
Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)