Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischer vyhodil 'Kalouskova muže'. Zachránil miliardy, hájí Šnábla exministr

Radek Šnábl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek Šnábl | foto: ČTK

PRAHA Ministr financí v demisi Jan Fischer odvolal vedoucího oddělení Mezinárodní ochrany investic Radka Šnábla. Zadal také interní audit tohoto oddělení. „Jeho pracovní návyky a způsoby se neslučují se standardem zaměstnance Ministerstva financí,“ uvedl Fischer v tiskové zprávě.

Šnábl patřil k úzkým spolupracovníkům exministra Miroslava Kalouska. Měl na starosti řešení miliardových arbitráží proti České republice. Odvolání mu bude doručeno poštou, protože na páteční schůzku s ministrem nedorazil, uvedlo ministerstvo ve zprávě pro média.

Personální čistky

Rusnokova vláda v demisi již provedla desítky personálních změn na ministerstvech či ve vedení státních podniků. Odejít muselo například celé čtyřčlenné představenstvo Českých drah. Rusnok po hlasování o důvěře řekl, že jeho kabinet nebude dělat žádná zásadní rozhodnutí ve věcech, které snesou odkladu.

Vedením oddělení Fischer pověřil náměstkyni Evu Anderovou. Ta na ministerstvu financí působí více než šest let jako ředitelka odboru pro mezinárodní vztahy a finanční politiku. „Veškeré soudní spory a žaloby vedené proti státu jsou naprosto pod kontrolou a odchod pana Šnábla nijak neohrozí jejich průběh ani výsledky,“ uvedla Anderová.

Bývalý ministr financí se za svého poradce postavil. „Předpokládám, že některému ze sponzorů Jana Fischera vadí, že ministerstvo financí za posledních sedm let neprohrálo jedinou arbitráž. Ministr vyhazuje vynikajícího specialistu, který prokazatelně zachránil České republice desítky miliard korun,“ uvedl ke Šnáblovu odvolání Miroslav Kalousek.

Ministr bez důvěry odvolává

Fischer v červenci odvolal své dva náměstky, Tomáše Zídka a Zdeňka Zajíčka. Minulý týden uvedl, že neprovede další personální změny v dozorčích radách podniků se státní účastí, které chystal.

Odejít měli například Alexandr Vondra z dozorčí rady Českého Aeroholdingu a exposlanec Marek Šnajdr (oba ODS) z dozorčí rady Čepra. Fischer postoj změnil poté, co úřednická vláda Jiřího Rusnoka ve Sněmovně nezískala důvěru.

Rusnokova vláda v demisi již provedla desítky personálních změn na ministerstvech či ve vedení státních podniků. Odejít muselo například celé čtyřčlenné představenstvo Českých drah. Rusnok po hlasování o důvěře řekl, že jeho kabinet nebude dělat žádná zásadní rozhodnutí ve věcech, které snesou odkladu.

Odsouzený podvodník

Šnábla přivedl na ministerstvo financí Jiří Rusnok, který se stal šéfem resortu v roce 2001 a jako poradce si ho vzal i na ministerstvo průmyslu a obchodu. V roce 2006 se na ministerstvo financí vrátil a působil tam během éry Vlastimila Tlustého, Miroslava Kalouska i Eduarda Janoty.

V roce 2008 mu byl vyměřen dvouletý podmíněný trest a 300tisícová pokuta za daňový podvod při fiktivním vývozu několika stovek hracích automatů do Arménie, za které si nechal vrátit daň ve výši 5,5 milionů korun.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

SOUTĚŽ: Vyhrávejte po celý týden kosmetiku sebamed Baby!
SOUTĚŽ: Vyhrávejte po celý týden kosmetiku sebamed Baby!

Nenechte si ujít soutěžní týdenní kalendář, ve kterém každý den můžete vyhrát dětskou kosmetiku od sebamed Baby.