16. srpna 2013 10:58, aktualizováno  12:36 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischer vyhodil 'Kalouskova muže'. Zachránil miliardy, hájí Šnábla exministr

Radek Šnábl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek Šnábl | foto: ČTK

PRAHA Ministr financí v demisi Jan Fischer odvolal vedoucího oddělení Mezinárodní ochrany investic Radka Šnábla. Zadal také interní audit tohoto oddělení. „Jeho pracovní návyky a způsoby se neslučují se standardem zaměstnance Ministerstva financí,“ uvedl Fischer v tiskové zprávě.

Šnábl patřil k úzkým spolupracovníkům exministra Miroslava Kalouska. Měl na starosti řešení miliardových arbitráží proti České republice. Odvolání mu bude doručeno poštou, protože na páteční schůzku s ministrem nedorazil, uvedlo ministerstvo ve zprávě pro média.

Personální čistky

Rusnokova vláda v demisi již provedla desítky personálních změn na ministerstvech či ve vedení státních podniků. Odejít muselo například celé čtyřčlenné představenstvo Českých drah. Rusnok po hlasování o důvěře řekl, že jeho kabinet nebude dělat žádná zásadní rozhodnutí ve věcech, které snesou odkladu.

Vedením oddělení Fischer pověřil náměstkyni Evu Anderovou. Ta na ministerstvu financí působí více než šest let jako ředitelka odboru pro mezinárodní vztahy a finanční politiku. „Veškeré soudní spory a žaloby vedené proti státu jsou naprosto pod kontrolou a odchod pana Šnábla nijak neohrozí jejich průběh ani výsledky,“ uvedla Anderová.

Bývalý ministr financí se za svého poradce postavil. „Předpokládám, že některému ze sponzorů Jana Fischera vadí, že ministerstvo financí za posledních sedm let neprohrálo jedinou arbitráž. Ministr vyhazuje vynikajícího specialistu, který prokazatelně zachránil České republice desítky miliard korun,“ uvedl ke Šnáblovu odvolání Miroslav Kalousek.

Ministr bez důvěry odvolává

Fischer v červenci odvolal své dva náměstky, Tomáše Zídka a Zdeňka Zajíčka. Minulý týden uvedl, že neprovede další personální změny v dozorčích radách podniků se státní účastí, které chystal.

Odejít měli například Alexandr Vondra z dozorčí rady Českého Aeroholdingu a exposlanec Marek Šnajdr (oba ODS) z dozorčí rady Čepra. Fischer postoj změnil poté, co úřednická vláda Jiřího Rusnoka ve Sněmovně nezískala důvěru.

Rusnokova vláda v demisi již provedla desítky personálních změn na ministerstvech či ve vedení státních podniků. Odejít muselo například celé čtyřčlenné představenstvo Českých drah. Rusnok po hlasování o důvěře řekl, že jeho kabinet nebude dělat žádná zásadní rozhodnutí ve věcech, které snesou odkladu.

Odsouzený podvodník

Šnábla přivedl na ministerstvo financí Jiří Rusnok, který se stal šéfem resortu v roce 2001 a jako poradce si ho vzal i na ministerstvo průmyslu a obchodu. V roce 2006 se na ministerstvo financí vrátil a působil tam během éry Vlastimila Tlustého, Miroslava Kalouska i Eduarda Janoty.

V roce 2008 mu byl vyměřen dvouletý podmíněný trest a 300tisícová pokuta za daňový podvod při fiktivním vývozu několika stovek hracích automatů do Arménie, za které si nechal vrátit daň ve výši 5,5 milionů korun.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!