5. června 2010 13:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischerova vláda porušila zákon. Nedodala návrh rozpočtu

Premiér Jan Fischer a ministr financí Eduard Janota. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Jan Fischer a ministr financí Eduard Janota. | foto: ČTK

PRAHA Vláda Jana Fischera porušila zákon. Ministerstvo financí dosud nepředložilo vládě návrh rozpočtu na příští rok v písemné podobě. Učinit tak podle zákona měla do konce května. O stavu veřejných financí informoval pouze několika slovy ministr financí Eduard Janota.

Na problém vlády poukázal server Aktuálně.cz.

Janota médiím oznámil, že stát musí najít úspory ve výši 60 miliard korun, aby Česko splnilo slib daný Evropské komisi. Zavázalo se, že schodek v příštím roce nepřekročí 4,8 procenta HDP. Jak toho chce vláda docílit, ale žádným dokumentem nepodložil.

Čtěte více

Do konce dubna měla vláda projednat i výdajové rámce na příští tři roky. Avšak ani výdajové rámce, ani návrh rozpočtu dosud nejsou dostupné - nelze je dohledat na vládním intranetu a neviděli je ani sami ministři.

Můžou za to volby
Podle mluvčích vlády i ministerstva financí za porušením stanovených termínů stojí volby, neboť vláda je nechtěla publikací pravdivých čísel ovlivnit.

Skluz vlády připustil sám premiér Jan Fischer. Ministerstvo financí si musí pospíšit. Podle zákona by vláda měla stihnout projednat první návrh rozpočtu do 20. června.

Termíny, do kdy mají být dokumenty odevzdané a projednané, obsahuje zákon o rozpočtových pravidlech.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz