13. května 2009 9:32 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischerova vláda rozhodne o šrotovném

šrotovné - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy šrotovné - ilustrační foto | foto: Eduard GenserekČTK

PRAHA I čeští motoristé se možná dočkají státního příspěvku na nákup nového automobilu, pakliže výměnou vyřadí automobil starý. Představitelé hlavních politických stran se dohodli na tom, že Fischerově vládě vytvoří podmínky pro zavedení tzv. šrotovného.

„Očekáváme, že protikrizový balíček včetně šrotovného by měl projít Poslaneckou sněmovnou tento pátek. Šrotovné by mohlo být v Česku zavedeno již od počátku října,“ řekl včera LN stínový ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Milan Urban.

Podmínky šrotovného v Česku

Pro majitele aut starších deseti let, kteří vlastní ojetinu alespoň dva roky 

Výše státního příspěvku 30 tisíc korun na jedno auto

Výplata šrotovného by měla být zastavena poté, co za ně stát utratí 2,5 miliardy korun

Jeho slova potvrdili i dosavadní úhlavní odpůrci šrotovného, poslanec ODS Oldřich Vojíř či bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Kalousek přiznal, že šrotovné bývalá vládní koalice „vyměnila“ za opoziční podporu návrhu na snížení odvodů firem na sociální pojištění.

Počkáme, až šrotovné skončí v Německu

Podle poslední dohody vytvoří poslanci tzv. právní rámec pro zavedení šrotovného. Jinými slovy, svým rozhodnutím umožní vládě, aby ta na základě vlastního uvážení rozhodla o začátku výplat šrotovného. Urban přitom přiznal, že šrotovné v Česku bude zavedeno až po „vyčerpání“ kapacity stejného opatření v Německu. Tam bylo šrotovné již zavedeno a profitují na něm i domácí automobilky.

O šrotovném rozhodne Fischerova vláda Přes očekávaný páteční kompromis v Poslanecké sněmovně však vyplácení šrotovného v Česku není ještě úplně jisté. Zástupci ČSSD i ODS totiž přiznávají, že konečné slovo bude mít pravděpodobně ještě překlenovací vláda premiéra Jana Fischera. „Bude výhradně v pravomoci vlády rozhodnout, zda a kdy šrotovné zavede, či nikoliv,“ připustil Vojíř. To potvrzuje i sociální demokrat Urban.

Rozhodnutí je na letní vládě

„Nemáme žádné nástroje, jak vládu přinutit, aby šrotovné přijala,“ řekl Urban. Zdůraznil však, že vláda vznikla na základě politické dohody, a proto očekává, že dohody politických stran budou zohledňovány i v budoucích ekonomických krocích vlády.

Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský již veřejně deklaroval svůj odmítavý postoj vůči šrotovnému. Podle Urbana se však jednalo pouze o „vyjádření individuálního názoru pana Tošovského“. To včera potvrdil i mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský. „Budeme respektovat politické kompromisy v parlamentu,“ řekl Bartovský.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.