5. února 2012 21:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fond chtěl dát restituentům pozemky za miliardu, místo 84 milionů

Letňany a Kbely se stávají investičním hitem. Přispěla k tomu hlavně dostavba linky C metra. Volných parcel ubývá, ale stále ještě se dají najít výhodná místa, jejichž cena nadále poroste. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letňany a Kbely se stávají investičním hitem. Přispěla k tomu hlavně dostavba linky C metra. Volných parcel ubývá, ale stále ještě se dají najít výhodná místa, jejichž cena nadále poroste. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Dozorčí rada Pozemkového fondu loni schválila návrh dohody s restituenty výrazně nevýhodný pro stát. Za zastavěné pozemky v Praze v hodnotě 84 milionů korun navrhla převést stavební parcely na lukrativních místech v hlavním městě za nejméně jednu miliardu korun.

Z dohody s restituenty nakonec sešlo, ale rozhodnutí rady podle Hospodářských novin (HN), jež na podivnou transakci upozornily, stále platí.

Potomci velkostatkáře Julia Bečváře požadují po státu kompenzaci za pole zabavená komunisty už 20 let. Pozemkový úřad dříve jejich nárok spočítal na 84 milionů a jeho ředitel Radim Zika (ODS) loni v květnu dozorčí radě navrhl vydat přibližně 260 hektarů náhradních pozemků.

Mezi parcelami se objevilo například dvanáctihektarové pole v Letňanech, jehož část je podle územního plánu ve stavebním režimu a zbytek má následovat. Podle cenové mapy zde stojí metr čtvereční 4000 korun. Dále navrhl fond vydat parcely naproti Thomayerově nemocnici o rozloze 46 tisíc metrů čtverečních, jejichž cena je podle odhadů realitních makléřů asi 320 milionů korun.

ČTĚTE TAKĚ:

"Přišlo mi to už tehdy divné, takže jsem hlasoval proti," řekl tehdejší člen rady a šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Ředitel fondu Zika se o okolnostech celé transakce nechtěl bavit. Přes mluvčí uvedl, že dohoda s restituenty už neplatí. Podle HN ale rozhodnutí dozorčí rady fondu dodnes nikdo nezrušil.

Pozemkový fond má za sebou již několik sporných prodejů a převodů pozemků. Zbavil se třeba lukrativních pozemků v Bedřichově v Jizerských horách, které získala firma Bio Shop, která na nich chceúdajně hospodařit. Jde však o malé parcely rozeseté po vesnici, mezi domy, penziony, poblíž silnice nebo v sousedství sjezdovek. Podle HN obchod budí zdání, že jde o předem připravenou spekulaci. Firma už požádala o přeměnu půdy na parcely, čímž by mohla vydělat až 90 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz