12. prosince 2014 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Češi darují most do Afriky. Naloží ho do obřího Ruslanu

Lidé ze Správy státních hmotných rezerv nakládají díly mostu, který Česko pošle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé ze Správy státních hmotných rezerv nakládají díly mostu, který Česko pošle... | foto:  Michal Sváček, MAFRA

SOBĚSLAV Čeští politici rozhodli, že pomůžou Středoafrické republice. Most v tamním hlavním městě šel k zemi při občanské válce, proto do země posílají nový, ze skladů v Soběslavi. Konstrukce váží celkem 45 tun a do Afriky poletí obřím nákladním letadlem Ruslan.

Celkem 1 700 dílů naložili lidé ze Správy státních hmotných rezerv na 141 palet. Z nich pak italští ženisté sestaví v Africe most.

Jde o 24 metrů dlouhou provizorní kostrukci, která ve středoafrické metropoli Bangui nahradí dřívější most, který byl zničen při občanské válce. Jako dar jej této chudé zemi poslala česká vláda.

Most je důležitý nejen kvůli pohodlnějšímu pohybu obyvatel, ale i jako přístupová cesta pro humanitární pomoc. Konstrukci naložili ve skladech v Soběslavi zaměstnanci Správy státních hmotných rezerv.

Odtud rozebraný most ve čtvrtek odpoledne putoval na vojenské letiště do Pardubic. Z východu Čech pak poletí letadlem AN 124 Ruslan do Středoafrické republiky.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz