Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Francie má příliš vysoké deficity

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy (vlevo) spolu s šéfem Evropské komise José Barrosem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Nicolas Sarkozy (vlevo) spolu s šéfem Evropské komise José Barrosem | foto: ČTK

BRUSEL Evropská komise ve středu zahájí disciplinární řízení s Francií, Řeckem a Španělskem za překročení limitu rozpočtových deficitů. Uvádí to návrh, z něhož cituje agentura Reuters.

Pravidla, jimiž se řídí země Evropské unie, nedovolují mít deficit vyšší než tři procenta hrubého domácího produktu (HDP). Francie, která má druhou největší ekonomiku v eurozóně, měla loni deficit 3,2 procenta HDP. Komise přitom očekává, že Francie bude mít schodek nad třemi procenty i v tomto a příštím roce.

"Komise se proto přijetím zprávy rozhodla zahájit s Francií řízení kvůli příliš vysokému deficitu," píše se v návrhu, který by měl být schválen ve středu.

Zahájení disciplinárního řízení s uvedenými třemi zeměmi je prvním takovým krokem, který bude přijat od prohloubení úvěrové krize loni v září. Po něm následoval prudký útlum ekonomické aktivity, který Evropu zatlačil do nejhorší recese od druhé světové války.

Podle komise, která plní roli exekutivního orgánu, je příliš vysoký deficit v případě Francie částečně výsledkem prudkého oslabení ekonomické aktivity a fiskálních opatření, která mají dopady krize mírnit. Paříž chce ekonomiku podpořit částkou až 26 miliard eur, což se rovná asi 1,3 procenta HDP Francie.

Komise bude ve středu hodnotit rovněž plnění pravidel v Británii, Estonsku, Bulharsku, České republice, Polsku, na Maltě, v Dánsku, Švédsku, Finsku, Německu, Nizozemsku, Lotyšsku a v Irsku. Německo v letošním roce patrně limit ještě splní, ale na příští rok už komise očekává deficit kolem 4,2 procenta HDP.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.