Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Francie prodá 1700 nemovitostí a památek. Z příjmů zalepí obří dluh

Château de saint-Germain-en-Laye  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Château de saint-Germain-en-Laye |

PAŘÍŽ/PRAHA Chtěli byste bydlet v budově francouzského ministerstva? Nebo si užít důchod v pohodlí královského loveckého sídla? Díky Sarkozyho plánu, jak zalepit obrovský státní dluh, to bude možné. Jeho vláda totiž oznámila výprodej 1700 státních nemovitostí včetně památek, zámků a královských sídel.

Francie vyprodává domácí stříbro

Nabídka francouzské vlády zahrnuje zámky, jako je například sídlo v Thonon-les-Bains postavené v roce 1800 na pobřeží ženevského jezera na úpatí Alp. Další památkou na prodej je například lovecké sídlo postavené ještě století před tím v Saint-Germain-en-Laye na východu Paříže. Velká část nabízených nemovitostí ale patří francouzskému ministerstvu obrany, které má v současnosti procházet zeštíhlením a modernizací. Přestěhuje se proto do budovy v rekonstrukci na jihozápadním okraji Paříže, které se přezdívá francouzský Pentagon. Staré budovy ministerstva na lukrativních pozemcích v centru Paříže tak budou vyprodány.

Podle ministra financí Francoisa Baroina má Francie ve svém vlastnictví stále příliš mnoho nemovitostí a zbaví se proto nepotřebných budov, které jsou příliš drahé na údržbu. Informovala o tom agentura AP.

Jedním z důvodů, proč k tomuto kroku Sarkozyho vláda přistoupila, je snaha snížit obrovský schodek 1,5 bilionu euro (částka odpovídající příjmům rozpočtu České republiky přibližně na 40 let). Ministr financí ale není schopný vyčíslit, nakolik si státní rozpočet prodejem nemovitostí přijde. Z výnosů navíc půjde jen pětina přímo na splácení dluhu, zbytek vláda využije k novým investicím.

Část francouzského kulturního dědictví přitom bude moci získat téměř kdokoli. Dražby cenných nemovitostí se mohou podle Baroina zúčastnit i cizinci, pokud prokáží původ svých peněz. Každý zájemce tak bude muset projít zevrubnou kontrolou svých financí.

Čtěte více:

Francie se tak chce vyhnout skandálům v podobě převedení nemovitostí na podezřelé průmyslové magnáty a sesazené diktátory z třetího světa. Při minulém obdobném výprodeji totiž získal několik nemovitostí například panamský exdiktátor Manuel Noriega. Cenná francouzská panství ale dříve nakoupili i vládci Rovníkové Guinei nebo Konga.

Návrh na prodej nemovitostí je součástí snahy vlády zabránit narůstajícím nákladům na byrokracii. Ve Francii totiž přes třetinu všech lidí zaměstnává přímo stát a náklady na tak široký státní aparát se začínají vládě vymykat z rukou. Výprodej bude probíhat přibližně do roku 2013.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...