20. října 2009 13:46 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Francouzi vedli EU velkolepě, zaplatili dvakrát víc než ostatní

Nicolas Sarkozy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolas Sarkozy | foto: AFP

PAŘÍŽ Loňské francouzské předsednictví v Evropské unii bylo podle předsedy finančního výboru francouzského Senátu Jeana Arthuise dvakrát dražší, než je průměr. Arthuis řekl listu La Tribune, že půlroční předsedání unii stálo Francii 151 milionů eur (3,77 miliardy korun), zatímco průměrně vychází na asi 70 milionů eur.

Francie předsedala unii v loňském druhém pololetí. Její působení v této roli bylo vesměs oceňováno kvůli snahám prezidenta Nicolase Sarkozyho o vyřešení rusko-gruzínského konfliktu a o zmírnění světové ekonomické krize.

Arthuis řekl, že francouzský program byl příliš široký. Podle něho ne všech 500 akcí, které Francie z titulu předsednické země pořádala, mělo podstatný význam a jejich počet k francouzskému úspěchu nepřispěl - ten byl podle něho založen na "dvou nebo třech událostech, jako bylo zvládání finanční krize nebo války v Gruzii".

Po Francii se předsednickou zemí stala na půl roku Česká republika. Začátkem tohoto měsíce ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle řekl, že české náklady na předsednictví (včetně příprav) dosud činily 3,054 miliardy korun, že se ještě splácí řada faktur a že celková částka byn neměla překročit původně uvažovaných 3,3 miliardy korun.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.