Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Francouzští zemědělci proklínají Brusel. Nechtějí vrátit dotace

Francoužští zemědělci nechtějí vrátit vládě peníze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francoužští zemědělci nechtějí vrátit vládě peníze. | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Francouzští pěstitelé ovoce a zeleniny odmítají vrátit státu zhruba půl miliardy eur (téměř 13 miliard Kč), které v minulosti dostali na dotacích. Kvůli požadavku Bruselu se někteří farmáři chystají protestovat.

Federace zastupující francouzské zemědělce FNSEA dnes oznámila, že zmobilizuje síly, pokud vláda bude dotace 330 milionů eur z let 1992 až 2002 vymáhat. Jak uvedl v ponděli francouzský ministr zemědělství Bruno Le Maire, částky by se s úroky mohla vyšplhat až na 500 milionů. Dodal, že by pěstitelé měli vrátit alespoň část z této sumy.

"Upozornil jsem kraje a vládu, že producenti ovoce a zeleniny se mobilizují, pokud bude vláda vymáhat vrácení celé sumy nebo její části, a že ostatní zemědělci budou solidární," řekl ve vysílání francouzské stanice Europe 1 prezident federace FNSEA Jean-Michel Lemétayer.

Evropská komise považuje poskytnutou pomoc francouzského státu za nelegální. Brusel Francii vyčítá, že nechala v uvedené roky platit systém pomoci, který měl ze začátku krýt pouze škody způsobené špatným počasím a klimatickými změnami.

Ministr uvedl, že se Francie bude proti části celkové sumy bránit. "Producenti vrátí méně než 500 milionů," upřesnil Le Maire. Podle prezidenta federace zemědělských svazů FNSEA jsou ale jeho slova provokací zemědělců. Jejich zástupci se dnes mají s ministrem setkat v Paříži, napsala agentura AFP.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?