4. srpna 2009 13:34 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Francouzští zemědělci proklínají Brusel. Nechtějí vrátit dotace

Francoužští zemědělci nechtějí vrátit vládě peníze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francoužští zemědělci nechtějí vrátit vládě peníze. | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Francouzští pěstitelé ovoce a zeleniny odmítají vrátit státu zhruba půl miliardy eur (téměř 13 miliard Kč), které v minulosti dostali na dotacích. Kvůli požadavku Bruselu se někteří farmáři chystají protestovat.

Federace zastupující francouzské zemědělce FNSEA dnes oznámila, že zmobilizuje síly, pokud vláda bude dotace 330 milionů eur z let 1992 až 2002 vymáhat. Jak uvedl v ponděli francouzský ministr zemědělství Bruno Le Maire, částky by se s úroky mohla vyšplhat až na 500 milionů. Dodal, že by pěstitelé měli vrátit alespoň část z této sumy.

"Upozornil jsem kraje a vládu, že producenti ovoce a zeleniny se mobilizují, pokud bude vláda vymáhat vrácení celé sumy nebo její části, a že ostatní zemědělci budou solidární," řekl ve vysílání francouzské stanice Europe 1 prezident federace FNSEA Jean-Michel Lemétayer.

Evropská komise považuje poskytnutou pomoc francouzského státu za nelegální. Brusel Francii vyčítá, že nechala v uvedené roky platit systém pomoci, který měl ze začátku krýt pouze škody způsobené špatným počasím a klimatickými změnami.

Ministr uvedl, že se Francie bude proti části celkové sumy bránit. "Producenti vrátí méně než 500 milionů," upřesnil Le Maire. Podle prezidenta federace zemědělských svazů FNSEA jsou ale jeho slova provokací zemědělců. Jejich zástupci se dnes mají s ministrem setkat v Paříži, napsala agentura AFP.

ČTK, Lidovky.cz