Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

From Helsinki With Love - ideální volební program podle NERVu

Jednání NERVu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednání NERVu | foto: Michal Kamaryt, ČTK

PRAHA Národní ekonomická rada vlády (NERV) připravuje tečku za svou desetiměsíční existencí. Ještě před koncem vlády Jana Fischera, a tedy i rady, chtějí její členové sestavit "ideální volební program" a předat jej českým politickým stranám jako inspiraci. V dokumentu s názvem From Helsinki With Love jeho autoři představí politická a ekonomická opatření, která jsou z jejich pohledu pro český stát nejlepší, píše server.

Členové rady studii právě dokončují a oficiálně ji představí 14. září na veletrzích v Brně. Informoval o tom dnes server iHNed.cz. Jako vzor pro svou politickou "kuchařku" si NERV vybral skandinávský model řízení státu, především se zhlédl ve Finsku. "Finsko prošlo podobnou cestou jako my, ale dokázalo například snížit svůj dluh," cituje server jednoho z členů rady Tomáše Sedláčka.

NERV podle serveru například navrhne, aby se výdajové rámce rozpočtu nestanovovaly na tři, ale na pět let. "Je čtyřleté volební období. Když se výdaje rozvrhnou na pět let, strany budou muset dospět alespoň k nějaké shodě," řekl serveru Sedláček.

Dále NERV navrhuje, aby se lídři vítězných politických stran dohodli na škrtech jednotlivých resortů ještě dříve, než si rozdělí ministerstva. "Je to vtipné a jednoduché. Ministr ještě nebude vědět, za koho kope, ale bude muset škrtat," komentoval návrh Sedláček.

NERV chce také například zavést penalizaci ministrů a jejich náměstků, pokud výdajový rámec nedodrží. "Nyní, když ministerstvo výdajový rámec nedodrží, nic se neděje. Měly by tam ale být pokuty. A to adresné," řekl Sedláček.

Politické strany se k návrhům z dílny NERV stavějí spíše skepticky. "To všechno sice zní dobře, ale v praxi by to nefungovalo," řekl serveru ekonomický stratég ČSSD Jiří Havel. ODS by byla ochotna přistoupit na pětiletý výdajový rámec, dodal iHNed.cz.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Nový závod by měl zásobovat celý evropský trh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Nový závod by měl zásobovat celý evropský trh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Nový závod by měl zásobovat celý evropský trh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?