Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
3. října 2010 16:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fuksa: Růst sazby DPH povede ke zdražování potravin

Ministr zemědělství Ivan Fuksa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zemědělství Ivan Fuksa. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Plánovaný růst snížené sazby daně z přidané hodnoty se promítne do zvýšení cen potravin asi polovinou, tedy zhruba třemi procenty. Ministr zemědělství Ivan Fuksa to v neděli uvedl v Otázkách Václava Moravce. Podle prodejců bude růst cen i kvůli zdražení elektřiny větší.

Stínový ministr zemědělství a předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik tvrdí, že kvůli růstu DPH se zhorší kvalita potravin.

Jak by se měly změnit sazby DPH

Snížená sazba DPH by se podle plánů vlády měla od roku 2012 zvýšit z deseti až na 17 procent.

Základní sazba DPH by se podle Nečase měla snížit z 20 na 19 procent a firmám by klesly odvody na sociální pojištění o 3,5 procenta. Chybějící peníze by měly být nahrazeny právě růstem snížené sazby DPH.

Růst nižší sazby DPH by kromě potravin mohl vést ke zdražení také léků, nových domů a bytů, veřejné dopravy, dodávek vody a tepla či knih. Záměr kromě KSČM kritizovala rovněž ČSSD.


Fuksa předpokládá, že zdražení potravin by mohl přibrzdit konkurenční boj na trhu supermarketových sítí, které tlačí na snižování cen.

Podle viceprezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Petra Vyhnálka se ale zvýšení nižší sazby DPH projeví více než polovinou z předpokládaného nárůstu daně o pět až sedm procent. Kromě růstu daně totiž obchodní řetězce musejí zohlednit také očekávané zdražení energií a své už nyní nízké prodejní marže.

"Ziskovost českého potravinářského maloobchodu je někde kolem jednoho procenta z obratu, to znamená cokoliv, co by nákladově zatížilo obchodníky v České republice více než jedním procentem, tak je automaticky přivede do mínusu," uvedl Vyhnálek.

Může to mít likvidační vliv na chov prasat v ČR
Zdražení potravin kvůli vyšší DPH a růstu cen energií očekává i prezident Agrární komory Jan Veleba, předpokládá přenos tlaku na nižší ceny od prodejců přes zpracovatele na zemědělce. "To může mít likvidační vliv na zbytky chovu prasat v České republice, na produkci vepřového masa," uvedl Veleba.

Stát může podle Fuksy chovatelům pomoci tím, že by ovlivňoval ceny jejich vstupů a podpořil snadnější přístup českých výrobků na tuzemský trh.

Bude méně masa v párcích, tvrdí Kováčik
Kováčik uvedl, že základní sazba DPH by se měla naopak snižovat, její zvýšení by podle něj vedlo ke zhoršení kvality potravin. "Bude ještě méně masa v párcích a salámech a ještě méně přírodního tuku v máslech," řekl Kováčik.

S Velebou i Fuksou se shodli, že je třeba podporovat kvalitní domácí potraviny proti levnějším dovezeným, které splňují jen méně přísné normy Evropské unie. Podle Fuksy kvalitu potravin pomáhá zlepšit podpora regionálních potravin, projekt Čerstvá potravina nebo udělování národní značky kvality Klasa.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.