9. února 2015 8:38 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Gazprom, Lukoil... Těmto podnikům podá Putin pomocnou ruku

Tisková konference Vladimira Putina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisková konference Vladimira Putina. | foto: Reuters

MOSKVA Ruská vláda sestavila seznam zhruba dvou stovek strategicky důležitých podniků, které jsou způsobilé pro státní pomoc v rámci plánu na podporu ekonomiky. Oznámilo to podle agentury Reuters ruské ministerstvo hospodářského rozvoje.

Ruská ekonomika nyní kvůli levné ropě a dopadům západních sankcí směřuje do recese.

Vláda koncem ledna oznámila, že na zažehnání ekonomické a finanční krize vyčlení nejméně 2,34 bilionu rublů (více než 800 miliard korun). Firmy uvedené na seznamu budou mít podle ministerstva v případě žádosti o státní pomoc prioritní postavení.

ČTĚTE TAKÉ:

Seznam zahrnuje 199 podniků, které se podílejí 70 procenty na hrubém domácím produktu Ruska a více než pětinou na celkové zaměstnanosti v zemi.

Mezi tyto podniky patří například energetické společnosti Gazprom, Lukoil, Rosněfť a Novatek, výrobci oceli Severstal a Evraz či mobilní operátoři Vimpelcom a Megafon.

Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev nedávno předpověděl, že hrubý domácí produkt Ruska se letos sníží o tři procenta. Loni ruská ekonomika podle předběžných údajů statistického úřadu stoupla o 0,6 procenta.

Lidovky.cz, ČTK