28. dubna 2009 11:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Giganti neprošli zátěžovými testy

Bank of America by prý podle zátěžových testů potřebovala nový kapitál v řádu několika miliard dolarů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bank of America by prý podle zátěžových testů potřebovala nový kapitál v řádu několika miliard dolarů. | foto: EMMANUEL DUNAND Lidové noviny

NEW YORK Lídři trhu neprošli zátěžovými testy, které americká centrální banka (Fed) v minulých týdnech uskutečnila u devatenácti velkých bank. Regulační úřady sdělily skupinám Bank of America (BofA) a Citigroup, že budou zřejmě ještě muset navýšit svůj kapitál, tvrdí renomovaný list The Wall Street Journal (WSJ). Na zprávy z USA reagovala oslabením i česká koruna.

S odkazem na informované zdroje list uvedl, že BofA by potřebovala nový kapitál v řádu několika miliard dolarů. Výsledky zátěžových testů vláda představí v týdnu od 4. května.

Koruna oslabuje
Česká měna opět
oslabila. K euru se obchoduje kolem 26,80 Kč/EUR proti pondělnímu závěru 26,69 za euro. Ještě víc koruna oslabila k dolaru, aktuálně se její kurz
pohybuje kolem 20,58 Kč/USD, zatímco v pondělí končil na 20,33 za dolar. "K negativním zprávám o šíření prasečí chřipky se přidaly právě informace z tisku, že Citigroup a Bank of America potřebují další navýšení kapitálu. Toto téma má nadále velký potenciál určovat náladu trhů, proto jakékoli další podobné zprávy budou důležité," upozornil Tomáš Vlk z Patria Finance.

Představitelé BofA a Citigroup mají proti předběžným nálezům testů námitky a plánují na tato zjištění podrobně odpovědět, sdělili lidé z bank listu.

Fed minulý týden uvedl, že testy měly zjistit, zda mají banky dostatek kapitálu v rezervách pro případ, že by pokračovaly nynější nepříznivé podmínky na trhu a v ekonomice. Dodal, že většina testovaných bank je kapitalizována dostatečně, avšak vysoké ztráty z hypoteční a úvěrové krize situaci zhoršily a omezily bankám schopnost úvěrování.

Některé banky, u nichž bude zjištěn nedostatek kapitálu, budou mít šest měsíců na jeho doplnění ze soukromých zdrojů. Jiné budou muset přijmout další injekci veřejných peněz, jimž se některé z nich brání.

Vláda a vedení Fedu například skupině Bank of America podle listu WSJ loni na podzim tajně vnutily miliardy dolarů státní pomoci, aby banka neodstoupila od plánu na převzetí investiční banky Merrill Lynch, jejíž ztráty se ukázaly být mnohem vyšší, než se původně myslelo. Se státní pomocí přitom nová vláda Baracka Obamy spojila drakonická omezení platů zaměstnanců bank.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz