Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Gratuluji Česku k reformám, chválí vládu šéf OECD

Ángel Gurría (generální tajemník OECD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ángel Gurría (generální tajemník OECD) | foto: ČTK

PRAHA "Gratuluji vám k ekonomickým reformám. Trhy si toho všímají a zvyšují Česku rating, zatímco ostatním padá." Tak zahájil generální tajemník OECD Ángel Gurría tiskovou konferenci, na které v Praze představil nový výhled, jak se bude vyvíjet česká ekonomika.

"Musíte cílit výš – je to jako v hokeji, máte dobré podmínky a není důvod nesměřovat až na vrchol," nešetřil optimismem Guría. Vývoj v Česku podle něj táhne stabilní ekonomika s kvalitním bankovním sektorem.

Česká ekonomika by v příštím roce měla podle odhadů OECD zpomalit růst na 1,6 procenta z letošních 2,1 procenta. V květnu OECD předpovídala pro ČR letos růst o 2,4 procenta a příští rok zrychlení růstu na 3,5 procenta. Odhady OECD na příští rok je optimističtější než prognóza České národní banky, ministerstva financí a Evropské komise.

ROZHOVOR

Prezident OECD Angel Gurría v exkluzivním rozhovoru pro LN tvrdí, že patříme k méně ohrožené části Evropy. Eurozóna si podle něj sama ztížila krizi odkladem krachu Řecka a hrou na solidaritu.

LN Jak zasáhne krize eurozóny českou ekonomiku?
Vy nemáte žádné velké vlastní potíže. V této konstelaci ale máte smůlu, že jste malá otevřená ekonomika, závislá na vývoji v eurozóně. Váš růst stojí a padá se schopností vyvézt do zemí eurozóny. Pokud se dostanou do hlubší recese ony, spadnete do ní i vy. Očekáváme, že německá ekonomika bude příští rok v lepším případě stagnovat, a vy ji budete následovat. Budete na tom ale lépe než jiné země v Evropě. Máte některé výhody. Tou první je teď bezpochyby vlastní měna. Váš premiér má pravdu, když říká, že není na pořadu dne diskuse o přijetí eura.

LN Jaké jsou naše další výhody?
Máte méně zranitelný bankovní systém. Měli jste stabilní měnu, takže na rozdíl od Maďarů, Poláků nebo pobaltských zemí nemáte hypotéky v eurech a francích. Celkově máte víc úspor než dluhů. Teď je hodně důležité, co mají banky. Za normálního stavu přijímá banka vklady a z nich poskytuje úvěry. Tak by měly fungovat zdravé komerční banky. Když ale mají na jedné straně úvěry a na druhé investice do státních dluhopisů a dalších finančních nástrojů, tak to nejsou banky. To už jsou investiční banky, nebo spíš hedgeové fondy. Z toho zmatku vznikají těžké finanční krize. Kultura bankovnictví je velmi důležitá. České banky jsou z tohoto pohledu zdravé. Máte také málo špatných nesplácených úvěrů.

Generální tajemník OECD Ángel Gurría

Generální tajemník OECD Ángel Gurría

LN Sami teď nemůžeme hloubku recese ničím zmírnit?
Vždycky můžete něco dělat. Neměli byste to přehnat s rozpočtovými škrty a tím ekonomiku přidusit. Když přijde propad, nemusíte nutně vyškrtat rozpočet až na původně schválený schodek. Nemusíte znovu otvírat těžkou politickou debatu. Rozpočtová zodpovědnost je samozřejmě nutná. Vy ale určitý prostor máte.

LN O kolik si můžeme dovolit deficit zvýšit?
To se nedá jednoduše říct. Ale na rozdíl od jiných evropských zemí určitý prostor ještě máte. Vím, že debatujete o finanční ústavě, která by automaticky bránila vyšším schodkům. S tím by se vyplatilo pokročit. Zvýšilo by to vaši důvěryhodnost. Investoři mají takové záruky rádi, tedy pokud se dodržují. Jste pak vypočitatelnější.

LN Na co si máme dát pozor?
Říkám tomu pravidlo firmy AVIS. V branži půjčoven aut je to dvojka za Hertzem. A dvojka se musí snažit vždy víc než jednička na trhu. Projde jí mnohem méně. Vy jste klasická AVIS země. Finanční trhy jsou čím dál víc nervózní, čím dál méně tolerantní a speciálně země AVIS by je neměly dráždit. Když uděláte jakoukoliv chybu, ratingové agentury na ni budou reagovat ostřeji, než kdyby ji udělalo Německo nebo Francie. Hlavně se nedostaňte do novinových titulků velkých světových médií. Trhy, které nerozlišují, by vás rychle odepsaly.

LN Proč si dnes půjčujeme levněji než Francie, která má stále nejvyšší rating?
Protože jste zatím důvěryhodní. Ale důvěru máte jen pronajatou, nikdy vám nepatří. Musíte ji udržovat. Je to stejné, jako když každý měsíc platíte v bytě nájem.

LN Co můžeme udělat pro udržení důvěry?
Velmi důležité bylo, že vláda dokázala prosadit reformy penzí a zdravotnictví. Nevyplatí se dráždit trhy jejich odklady. Správným krokem je možnost převést si část povinných odvodů na důchod na soukromý účet.

LN Je dobrá doba startovat soukromé důchody uprostřed krize?
Nikdy není dobrá doba a vždycky je dobrá doba. Neodkládejte to. Vždycky najdete důvod, proč něco nedělat.

Jak skončila evropská pohádka o solidaritě? Celý rozhovor s šéfem OECD naleznete v dnešních LN

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Pokračující rychlý vzestup nezaměstnaných ukazuje na to, že česká ekonomika je opravdu v recesi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Pokračující rychlý vzestup nezaměstnaných ukazuje na to, že česká ekonomika je opravdu v recesi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Pokračující rychlý vzestup nezaměstnaných ukazuje na to, že česká ekonomika je opravdu v recesi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...