21. června 2011 9:44 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Gripen: Nečas nás neodradí, cenu nezvýšíme

Letoun švédského vojenského letectva Jas-39 Gripen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun švédského vojenského letectva Jas-39 Gripen. | foto: Reuters

PRAHA Švédská společnost Saab bude dál usilovat o pokračování spolupráce s českou armádou při dodávkách stíhaček Gripen. Neodradilo ji ani víkendové prohlášení premiéra Petra Nečase, který pro HN uvedl, že gripeny nemají v tendru šanci, pakliže švédská firma nevyvrátí, že se v minulosti při snaze dodat letouny do Česka nedopustila korupčního jednání.

"Saab plně spolupracoval s vyšetřovateli z Česka i Švédska. Žádné vyšetřování ale nepřineslo jakýkoliv důkaz, že se Saab dopustil nějaké nepravosti," uvedl v reakci na Nečasova slova šéf programu Gripen pro Česko Bengt Littke.

V rozhovoru pro Lidové noviny Littke uvedl, že pronájem stíhaček Gripen, který vyprší v polovině roku 2015, by mohl pokračovat za nezměněných podmínek. Současný desetiletý pronájem vyjde Česko na 19,65 miliardy korun. Kromě pronájmu letadel zajišťuje armádě i servis letadel a výcvik pilotů. "Zachovali bychom cenu, délku kontraktu i kompletní logistickou podporu," uvedl Littke.

Lobbisté Gripenu nejsou jediní, kteří začínají v Česku rozvíjet aktivity v souvislosti s očekávaným novým tendrem na dodávku stíhaček pro českou armádu po roce 2015. České ministerstvo obrany během jara oslovila ještě ministerstva obrany Spojených států a Francie a také evropské konsorcium Eurofighter vedené Německem.

"Všichni zareagovali a předpokládáme, že v případě vypsání tendru budou mít zájem se ho zúčastnit," řekl mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Ministerstvo obrany ještě neví, jestli bude poptávat současných 14 stíhaček, nebo jejich počet rozšíří na 18. To vyplyne z materiálu o ochraně vzdušného prostoru, který má ministr obrany Alexandr Vondra předložit vládě na začátku podzimu.

ČTĚTE V LN:

Rozhovor s šéfem  programu Gripen pro Česko Bengtem Littkem naleznete v dnešním vydání deníku Lidové noviny.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!