10. července 2015 14:03, aktualizováno  15:22 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Jste lhář a zloděj, pustil se Kalousek do Babiše. Nakradl jste miliardy, oponoval ministr financí

Ministr financí Andrej Babiš vystoupil na schůzi Poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš vystoupil na schůzi Poslanecké sněmovny. | foto: ČTK

PRAHA Mezi předsedou poslanců TOP 09 a Starostů Miroslavem Kalouskem a ministrem financí a majitelem Agrofertu Andrejem Babišem (ANO) to v pátek ve Sněmovně opět jiskřilo. Kalousek označil ministra při debatě o zavedení elektronické evidence tržeb za lháře a zloděje. Babiš zase Kalouska nařkl, že nakradl miliardy.

Kalousek poukazoval na to, že zatímco před třemi dny Babiš uvedl, že jeho firmy platí daně i v cizině, v pátek řekl, že mimo Česko společnosti nemá. „Buď lhal 7. 7., nebo lhal 10. 7.,“ řekl Kalousek, podle kterého ale Babiš lhal každý den. „On jinak nepodniká a jinak tu politiku nedělá,“ uvedl.

Kalousek prý nechápe, že slušní poslanci ANO jsou schopni akceptovat, že jejich šéf je „zloděj a lhář“. „Jak dlouho mu tohle budete žrát?“ tázal se Kalousek do lavic, v nichž poslanci vládního hnutí zasedají. „Já ho znám 25 let. Za 25 let vím, že lže a krade,“ dodal.

Babiš se za nepřesnost ve vyjádření o svých firmách omluvil, slovy o tom, že nemá společnost v zahraničí, prý myslel firmu offshoreovou. „Takovou firmu, jak má pan Kalousek s (zbrojařem Richardem) Hávou, v Rakousku, ve Švýcarsku, tam, kde nakradl ty miliardy,“ řekl ministr financí.

„Největší daňový neplatič“

Podle Kalouska platební morálka Babišových firem připravuje veřejné rozpočty o desetinásobně větší objemy než platební morálka živnostníků. „Pan Havlíček, když zatají klobásu, připravil státní rozpočet o sedm korun šedesát. Pan Babiš jenom na biopalivech chce okrást veřejné rozpočty o pět miliard a jenom v případě Synthesie Pardubice okrádá veřejné rozpočty o dalších pět miliard,“ řekl předseda poslanců TOP 09 a Starostů, podle kterého je Babiš „největší daňový neplatič a největší dojič veřejných rozpočtů“.

Babiš se proti tomu ohradil tím, že jako fyzická osoba odvedl za posledních pět let 214,7 milionu korun a jeho firmy loni v Česku odvedly 3,1 miliardy korun. Kalouskovi vyčetl, že jako ministr financí zadlužil stát 670 miliardami. „Tahle debata nemá úroveň. Celé to chování tady nemá úroveň,“ dodal Babiš a nabádal, aby se diskuse vrátila k elektronické evidenci tržeb.

Když se k řečnickému pultu dostal místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek,...

Kalousek ale tvrdí, že s ní hospodaření Babišových firem souvisí. Avizoval, že je bude rozebírat s využitím výročních zpráv při druhém a třetím sněmovním čtení příslušného zákona.

Závěr úvodního kola využil Kalousek k přirovnání Babiše k pijavici. Poté, co se proti tomu ohradila předsedající Jaroslava Jermanová (ANO), ke klíštěti a po dalším upozornění od řídící schůze k tasemnici. Vždy odsaje z veřejných rozpočtů víc, než do nich odvede, poznamenal.

Vláda ale navzdory celodenním půtkám uspěla a zákon o elektronické evidenci tržeb se jí povedlo protlačit do druhého čtení. Novelou se tak budou zabývat sněmovní výbory.

ČTK