10. července 2015 14:03, aktualizováno  15:22 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Jste lhář a zloděj, pustil se Kalousek do Babiše. Nakradl jste miliardy, oponoval ministr financí

Ministr financí Andrej Babiš vystoupil na schůzi Poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš vystoupil na schůzi Poslanecké sněmovny. | foto: ČTK

PRAHA Mezi předsedou poslanců TOP 09 a Starostů Miroslavem Kalouskem a ministrem financí a majitelem Agrofertu Andrejem Babišem (ANO) to v pátek ve Sněmovně opět jiskřilo. Kalousek označil ministra při debatě o zavedení elektronické evidence tržeb za lháře a zloděje. Babiš zase Kalouska nařkl, že nakradl miliardy.

Kalousek poukazoval na to, že zatímco před třemi dny Babiš uvedl, že jeho firmy platí daně i v cizině, v pátek řekl, že mimo Česko společnosti nemá. „Buď lhal 7. 7., nebo lhal 10. 7.,“ řekl Kalousek, podle kterého ale Babiš lhal každý den. „On jinak nepodniká a jinak tu politiku nedělá,“ uvedl.

Kalousek prý nechápe, že slušní poslanci ANO jsou schopni akceptovat, že jejich šéf je „zloděj a lhář“. „Jak dlouho mu tohle budete žrát?“ tázal se Kalousek do lavic, v nichž poslanci vládního hnutí zasedají. „Já ho znám 25 let. Za 25 let vím, že lže a krade,“ dodal.

Babiš se za nepřesnost ve vyjádření o svých firmách omluvil, slovy o tom, že nemá společnost v zahraničí, prý myslel firmu offshoreovou. „Takovou firmu, jak má pan Kalousek s (zbrojařem Richardem) Hávou, v Rakousku, ve Švýcarsku, tam, kde nakradl ty miliardy,“ řekl ministr financí.

„Největší daňový neplatič“

Podle Kalouska platební morálka Babišových firem připravuje veřejné rozpočty o desetinásobně větší objemy než platební morálka živnostníků. „Pan Havlíček, když zatají klobásu, připravil státní rozpočet o sedm korun šedesát. Pan Babiš jenom na biopalivech chce okrást veřejné rozpočty o pět miliard a jenom v případě Synthesie Pardubice okrádá veřejné rozpočty o dalších pět miliard,“ řekl předseda poslanců TOP 09 a Starostů, podle kterého je Babiš „největší daňový neplatič a největší dojič veřejných rozpočtů“.

Babiš se proti tomu ohradil tím, že jako fyzická osoba odvedl za posledních pět let 214,7 milionu korun a jeho firmy loni v Česku odvedly 3,1 miliardy korun. Kalouskovi vyčetl, že jako ministr financí zadlužil stát 670 miliardami. „Tahle debata nemá úroveň. Celé to chování tady nemá úroveň,“ dodal Babiš a nabádal, aby se diskuse vrátila k elektronické evidenci tržeb.

Když se k řečnickému pultu dostal místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek,...

Kalousek ale tvrdí, že s ní hospodaření Babišových firem souvisí. Avizoval, že je bude rozebírat s využitím výročních zpráv při druhém a třetím sněmovním čtení příslušného zákona.

Závěr úvodního kola využil Kalousek k přirovnání Babiše k pijavici. Poté, co se proti tomu ohradila předsedající Jaroslava Jermanová (ANO), ke klíštěti a po dalším upozornění od řídící schůze k tasemnici. Vždy odsaje z veřejných rozpočtů víc, než do nich odvede, poznamenal.

Vláda ale navzdory celodenním půtkám uspěla a zákon o elektronické evidenci tržeb se jí povedlo protlačit do druhého čtení. Novelou se tak budou zabývat sněmovní výbory.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!