19. dubna 2009 20:02 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Havlova kritika je falešná a prázdná, říká Klaus

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: Michal KamarytČTK

PRAHA Václav Klaus se ohrazuje proti kritice ze strany svého předchůdce Václava Havla, že měl po pádu Topolánkova kabinetu opět jmenovat premiérem šéfa ODS. Odmítá také nařčení, že požadavek 101 podpisů pro podporu nové vládě připomíná "estébácké" praktiky. V rozhovoru LN komentuje i námluvy ODS s Havlem a popisuje, proč mu strana, kterou zakládal, začíná připomínat "Občanské hnutí č. 2".

LN Václav Havel si pro sobotní LN pochvaloval „novou“ ODS pod Topolánkovým vedením. Prý je „méně arogantní, fundamentalistická, ať už jde o dogmatický kult trhu jako hlavního dějiště světa, nebo pseudovlastenectví“. Vypovídá tento názor podle vás spíš o Václavu Havlovi, nebo o ODS? A v čem?

S Václavem Havlem sice moc často nesouhlasím, ale v tomto smyslu mu dávám za pravdu. Skutečně se jedná o novou ODS, resp. o vzestup jednoho křídla uvnitř ODS, se kterým jsem se já v minulosti nikdy nemohl identifikovat. Doufám, že i díky tomuto výroku Václava Havla leckdo dodatečně pochopí nezbytnost mého loňského odchodu z ODS. Topolánkova vláda – pánů Vondry, Schwarzenberga, Kocába, Bursíka, Lišky – je daleko více vládou Václava Havla než vládou mou.

LN Mirek Topolánek zároveň konstatoval v HN, že například po Alexandru Vondrovi by do řad ODS rád získal „jistou skupinu lidí“ z okolí Václava Havla, protože ti lidé „patří k pravici“. Nemá v tomto smyslu Topolánek pravdu? Neměl jste se už jako předseda ODS pokoušet tyto lidi dostat na svoji stranu? Ať už odpovíte ano, či ne, prosím o vysvětlení proč...

S kým se už delší dobu politicky (či možná jen mocensky) identifikuje Mirek Topolánek, je snad každému, kdo má oči otevřené, zřejmé. Kruh zahájený listopadem 1989 se v podstatě uzavírá. Vzniká Občanské hnutí č. 2, ale to s pravicí nikdy nemělo a ani teď nemá nic společného. Žádné „rozkročování“ politiků, českou, v podstatě levicovou společnost nezmění. Pouze to změní ty rozkročující se politiky.

LN Mimochodem jak hodnotíte, že by se nakonec Václav Havel mohl zapojit do předvolební kampaně občanských demokratů? Nemyslíte, že by se to dalo vystihnout větou z jeho hry Audience: to jsou ale paradoxy...

Nic paradoxního v tom nevidím. Je to logický důsledek celého dosavadního vývoje. Nová ODS mu zapojení do předvolební kampaně jistě nabídne. Koneckonců už to dávno dělá.

LN Havel vás v několika případech napadá, že děláte něco, co jste na něm sám kritizoval, a tváříte se, že si to nikdo nepamatuje. Zdaleka nejvíc však kritizuje fakt, že jste nejmenoval premiérem Topolánka („náš prezident nemá Topolánka rád“) a také váš požadavek, aby premiér přinesl seznam 101 podpisů poslanců („jako když chtěli mít estébáci černé na bílém, že se jim někdo nebude později vykrucovat“). Jak byste na tyto výtky reagoval?

Tato kritika je zcela „falešná“ a „prázdná“. Mirek Topolánek zájem o třetí jmenování po 24. březnu neměl. Měl zájem, aby nebyl jmenován nikdo a aby on dovládl české předsednictví EU. To však nikdy nemohla přijmout ČSSD. Vznikl logický kompromis – prozatímní vláda a co nejrychlejší mimořádné volby. Srovnání podpisů poslanců, že umožní existenci vlády (nebo ujištění dostatečně silných předsedů politických stran, že sílu k podpoře vlády mají – což je dnešní případ), s estébáky komunistického režimu je spíše trapné a nemám důvod ho komentovat.

LN Čím si vysvětlujete, že vás lidé z Havlova okolí, ale i z ODS, označují v kuloárech za ruského agenta? Havel to sice netvrdí přímo, ale z kontextu jeho slov lze chápat, že tuto teorii zcela nevylučuje („o zvláštní a dlouhodobé harmonii mezi Václavem Klausem a nejelcinovským Ruskem ví kdekdo“)...

 I to je naprosto směšné a ponížil bych se, kdybych něco takového začal vyvracet. Za komunismu jsem byl označován za exponenta chicagské ekonomické školy a Miltona Friedmana u nás, dnes za ruského agenta. Tenkrát to byla pravda, teď je to sprostá lež.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!