Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

HDP by mohl klesnout až o 2 procenta

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká ekonomika by letos mohla klesnout až o dvě procenta v případě, že by vláda nepřistoupila k žádnému kroku na podporu hospodářství. Jde o nejpravděpodobnější scénář, na kterém se shodli členové Národní ekonomické rady vlády (NERV). V televizi Prima to dnes řekl člen NERV Miroslav Zámečník.

"Nejpravděpodobnější scénář bude bohužel ten, který by bez pomoci fiskálních impulzů mohl vyústit v pokles tak do dvou procent hrubého domácího produktu, což je nejtvrdší za dobu samostatné České republiky," řekl Zámečník. V letošním státním rozpočtu je podle něho již zabudován dvouprocentní "fiskální impulz", nyní vláda připravuje dodatečnou podporu.

Recesi hospodářství očekává i ČNB
Pokles domácího hospodářství v letošním roce očekává i Česká národní banka. Ta tento týden v nové prognóze uvedla, že ekonomika se letos sníží o 0,3 procenta, ačkoli ještě v listopadu odhadovala růst o 2,9 procenta. Šlo o první oficiální institucionální odhad, který počítá s letošní recesí v Česku. Loni hrubý domácí produkt vzrostl podle odhadů centrální banky o 3,9 procenta.

To, že Česko směřuje do recese, připustil v rozhovoru pro MF Dnes premiér Mirek Topolánek. "Pracujeme s dvěma scénáři vývoje. V posledních týdnech odhady směřují k tomu, že se růst ekonomiky bude pohybovat kolem nuly. To v tom dobrém případě. Naše ekonomika se díky své otevřenosti, závislosti na zahraničních trzích může propadnout do recese," řekl.

Recesi pro letošní rok předpověděla i řada analytiků. Česká spořitelna odhaduje pokles ekonomiky o 1,3 procenta, Raiffeisenbank o 1,2 procenta a Patria Finance o dvě procenta. Ministerstvo financí ve své lednové prognóze počítá s růstem o 1,4 procenta. Náměstek ministra financí Eduard Janota České televizi ovšem již dříve řekl, že ministerstvo propočítává teoreticky možnou variantu pro pokles HDP o dvě procenta.

Chybí zakázky pro firmy a turisté
Současnou situaci podle Zámečníka ovlivňují dvě věci. Výrobní firmy nemají zakázky a poklesl příliv turistů ze zahraničí, což se promítá v odvětví služeb. Na tyto body se také zaměřují návrhy na vládní intervenci, dodal.

Jedním z řešení by mohla být podpora při získávání úvěrů pomocí garancí. "Tam se počítá s významnou rolí Českomoravské záruční a rozvojové banky," poznamenal. Druhou intervenci by mohly představovat slevy na odvodech sociálního pojistného.

V balíku opatření, které od NERV obdržel premiér Mirek Topolánek, je podle Zámečníka 32 návrhů na jednotlivé kroky. "Je tam celý blok věnovaný restrukturalizaci, to znamená zprůchodnění insolvenčního zákona tak, aby nevedl k destrukci podniků, které mají naději na to, aby přežily," poznamenal.

Rozhodující nyní podle Zámečníka bude, nakolik zaberou hospodářské stimuly v ostatních evropských zemích, především v Německu. Podpora domácí spotřeby by prý domácímu hospodářství nepomohla. "Pokud uděláme opatření, která navrhuje především sociální demokracie, tak je nutné počítat s tím, že výdajový multiplikátor, podpora spotřeby, se fakticky promítne do zhoršení čistého vývozu. Jinými slovy velká část těch peněz bude utracena na dovoz spotřebního zboží," uvedl Zámečník.

Národní ekonomickou radu vlády tvoří deset členů a jejím cílem je příprava opatření proti případným dopadům finanční krize. V tomto týdnu rada uvedla, že boj proti hospodářské krizi se zaměří zejména na udržení zaměstnanosti a zpřístupnění úvěrů pro malé a střední podniky.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Ilustrační foto: chirurgové při operaci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ilustrační foto: chirurgové při operaci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Ilustrační foto: chirurgové při operaci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....