12. listopadu 2010 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

HDP díky obchodu a zpracovatelskému průmyslu roste rychleji, než se čekalo

Důlní věž - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důlní věž - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o tři procenta. Vyplývá to z dnešních předběžných údajů Českého statistického úřadu. Ve srovnání s letošním druhým čtvrtletím růst hrubého domácího produktu činil 1,1 procenta. Analytici odhadovali nižší růst.

Výkonnost ekonomiky v reálném vyjádření a po očištění o sezónní vlivy a nestejný počet pracovních dní se tak po odražení ode dna v loňském druhém čtvrtletí postupně zvýšila, uvedl ČSÚ. K meziročnímu i mezičtvrtletnímu růstu HDP přispěla především odvětví zpracovatelského průmyslu a obchodu, stagnovala tvorba hrubé přidané hodnoty v odvětvích služeb.

Naopak výrazný pokles hrubé přidané hodnoty v reálném vyjádření postihl vlivem nepříznivých klimatických podmínek zemědělství.

Analytici odhadovali, že tuzemská ekonomika ve 3.čtvrtletí stoupla meziročně o 2,5 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím HDP stoupl podle jejich odhadů o 0,6 procenta.

Bez odstranění vlivu rozdílného počtu pracovních dní vzrostl ve 3.čtvrtletí HDP meziročně o 2,7 procenta, dodal ČSÚ.

Celková zaměstnanost v pojetí národních účtů a po očištění o vliv sezónnosti byla podle ČSÚ v meziročně nižší o 0,1 procenta. "Na přiblížení se k loňské úrovni měl rozhodující vliv vývoj v právě uplynulém čtvrtletí, kdy počet zaměstnaných osob vzrostl mezičtvrtletně o 0,5 procenta. Dílčí zvýšení přitom zaznamenala s výjimkou služeb všechna základní odvětví," uvedl ČSÚ.

Dnešní čísla jsou předběžná, standardní odhad tvorby a užití HDP Český statistický úřad zveřejní 9. prosince.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!