14. listopadu 2013 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Překvapení: ekonomika klesla. Analytici předvídali opak

Výroba volkswagenů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba volkswagenů | foto: Reuters

PRAHA Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně klesla, hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy se snížil o 0,5 procenta. Uvedl Český statistický úřad ve svém předběžném odhadu. Analytici přitom v průměru očekávali mezičtvrtletní půlprocentní růst, tedy pokračování oživení.

Meziročně tuzemské hospodářství podle předběžného odhadu ČSÚ kleslo o 1,6 procenta. V úhrnu za devět měsíců byl HDP v porovnání se stejným obdobím loňského roku nižší o 1,8 procenta.

V předchozím, druhém čtvrtletí, kdy HDP ve srovnání s prvním čtvrtletím vzrostlo o 0,6 procenta, se česká ekonomika dostala z nejdelší recese, během níž šest čtvrtletí klesala.

Statistický úřad dnes uvedl, že prohlubující se pokles HDP byl důsledkem negativního vývoje dvou ze tří základních složek úhrnné poptávky. "Tvorba hrubého fixního kapitálu se dále snížila vlivem slabé investiční aktivity nejen stavebního charakteru. V zahraničním obchodě sice vývoz zboží meziročně vzrostl o 1,2 procenta, dovoz však byl vyšší o 2,7 procenta, aktivní saldo proto v uplynulém čtvrtletí kleslo v meziročním i mezičtvrtletním srovnání. Výdaje na konečnou spotřebu zůstaly přibližně na úrovni loňského třetího čtvrtletí," uvedli statistici.

ČTĚTE TAKÉ

Nabídková strana ekonomiky se podle nich vyvíjela rozdílně. Meziročně i mezičtvrtletně poklesla tvorba hrubé přidané hodnoty zejména v odvětvích energetiky, stavebnictví, obchodu, dopravy a zemědělství. Naopak pozitivní byl příspěvek zpracovatelského průmyslu a v jeho rámci zejména výroby dopravních prostředků.

ČSÚ dodal, že na rozdílný vývoj sezónně očištěného a neočištěného HDP měl významný vliv nestejný počet pracovních dní, jichž bylo v uplynulém čtvrtletí o tři víc než loni. Bez započtení tohoto vlivu by meziroční pokles HDP byl pouze 0,7 procenta a v porovnání s 2. čtvrtletím by HDP naopak o 0,4 procenta vzrostl.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz