28. listopadu 2011 14:53 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Heger ukázal, na co půjdou peníze. Preferuje nemocnice

Leoš Heger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leoš Heger | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Úhradová vyhláška na příští rok zachovává rozsah péče na úrovni loňska, nemocnicím přidá v průměru až tři procenta. Platy stoupnou o 6,25 procenta.

Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger, který dokončenou vyhlášku odešle k připomínkám. Zdravotní systém má mít v příštím roce k dispozici 226 miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ:

"Úhradová vyhláška je velkým úspěchem všech, kteří se podíleli na legislativních i úsporných opatřeních v letošním roce. Bez nich by takový objem finančních prostředků v žádném případě nebyl možný," řekl ministr.

Ministerstvo je podle něj ochotno ještě s plátci i poskytovateli o některých parametrických detailech na rok 2012 jednat, aby výsledný text co nejvíce zohledňoval potřeby pacientů, ale zároveň respektoval makroekonomický vývoj ČR i EU.

"Právě snaha nepřivést systém veřejného zdravotního pojištění do platebních problémů byla základním principem, jímž se ministerstvo řídilo," dodal. I kvůli tomu podle ministra nadále platí stop stav, co se týče investic do nových přístrojů, staveb i masivnějšího rozvoje medicíny.

Podle Hegera si polepší zejména dlouhodobě podfinancovaná zařízení.  V nemocnicích a lůžkových zařízeních se má změnit financování. "Mírně budeme preferovat nemocniční segment," uvedl Heger na tiskové konferenci. Namísto paušálních plateb se bude zohledňovat počet pacientů, které ošetří.

Vyhledávané nemocnice dostanou více

Nemocnice dostanou peníze podle systému plateb za diagnózu DRG za tři čtvrtiny poskytované péče. Postupně se sjednotí úhrada v tomto systému pro všechny nemocnice. Nemocnice, o které budou mít pacienti zájem, budou mít i víc peněz. Nemocnice, o které zájem bude menší, se mohou přeorientovat například na dlouhodobou péči.

Ambulantní péče bude přísně zastropována na úrovni výdajů roku 2010, laboratořím se platby sníží.

Bude-li nárůst výběru zdravotního pojištění nižší než očekávané jedno procento, vydá ministerstvo v pololetí přísnější variantu vyhlášky. Jednoprocentní nárůst výběru by ale měl zajistit slíbený nárůst platů v nemocnicích.

Podle lékařských odborů bude jasno o skutečném navýšení platů až při letnové výplatě v únoru. Přitvrzení akcí, které by ministrovi připomněly jeho platové sliby, nebude podle odborářů dřív než po Novém roce.

Tříprocentní nárůst peněz nemocnicím podle dnešního prohlášení Asociace českých a moravských nemocnic nestačí. Co dostanou navíc, vezmou jim prý inflace a nárůst DPH.

Heger uvedl, že se zdravotní pojištění dostává z propadu a že saldo bude poloviční nebo ještě menší. Na příští rok Heger počítá se spíše horším výhledem, a proto se bude šetřit.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!