Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Oprava Národního muzea bude stát 3 miliardy. Uchazečů o zakázku je 7

Národní muzeum před rekonstrukcí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní muzeum před rekonstrukcí. | foto: Lidové noviny

PRAHA Historická budova Národního muzea v horní části Václavského náměstí bude opravena za 3 miliardy korun. Dnes byly otevřeny obálky s přihláškami do výběrového řízení, o dlouho odkládanou zakázku bojuje celkem 7 firem. Jména uchazečů náměstek generálního ředitele Národního muzea Milan Plaček neuvedl.

Po otevření obálek se následně budou nabídky posuzovat a hodnotit, a to členy komise, kterou minulý týden ustanovila vláda, řekl Plaček. Předpokládá, že komise bude pracovat zhruba čtyři měsíce. Mezi jejími devíti členy jsou zástupci Národního muzea, ministerstev financí a kultury.

Letecký pohled na Národní muzeum.

Letecký pohled na Národní muzeum.

"Realizace zakázky bude trvat 42 měsíců od jejího zahájení," dodal. Termín uzávěrky výběrového řízení se několikrát posouval, původně se měly obálky otevírat v srpnu. Rekonstruovaná budova má být otevřena v roce 2018, kdy Národní muzeum oslaví 200 let existence.

Tendr na zhotovitele rekonstrukce vypsalo Národní muzeum 13. května, kdy byl zveřejněn ve Věstníku veřejných zakázek. Vláda ho schválila 10. dubna jako otevřené výběrové řízení.

Pod budovou vznikne tunel

Budova si po rekonstrukci zachová původní tvář, kterou jí vtiskl architekt Josef Schulz. Jedním z významných prvků rekonstrukce je vybudování podzemního tunelu, který historickou budovu propojí se sousední Novou budovou NM. Velká péče bude věnována restaurování maleb, soch a dalších prvků národní kulturní památky. Rekonstrukce zlepší výstavní, expoziční i provozní prostory, celková výstavní plocha vzroste na 11.000 metrů čtverečních.

Expozice o pravěku v Národním muzeu.

Expozice o pravěku v Národním muzeu.

Žadatelé měli podle Plačka v přihláškách doložit například seznam staveb provedených za posledních pět let a osvědčení objednatelů o řádném plnění nejvýznamnějších z nich. Předpokladem je také alespoň pět prací obdobného charakteru a rozsahu provedených v posledních pěti letech. Z toho minimálně dvě, jejímž předmětem byla výstavba nebo rekonstrukce stavby občanské vybavenosti za minimálně 300 milionů korun bez DPH za každou z nich. Dále dvě stavební práce, jejímž předmětem byla rekonstrukce budovy, která je kulturní památkou, za alespoň 100 milionů Kč bez DPH.

Na nové expozice je připraveno půl miliardy

Budova na Václavském náměstí je od léta 2011 vyklizena a uzavřena. Peníze na opravu půjdou ze státního rozpočtu z kapitoly ministerstva kultury v rámci Programu péče o národní kulturní poklad. Přípravná fáze stála 548 milionů korun. Šlo o náklady na stěhování, sanace, dokončování depozitářů v Terezíně i úpravy Nové budovy. Další výběrové řízení bylo vypsáno na restaurování soch a mobiliáře. Během příštího roku budou vybráni architekti nových expozic. Na jejich přípravu je určeno půl miliardy korun, harmonogram čerpání je nastaven do konce roku 2017.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....