Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Hledá se šéf(ka). Česko vybírá naráz přes 200 hlav státních úřadů

Ing. Dana Drábová Ph.D. – Jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ing. Dana Drábová Ph.D. – Jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost | foto: šk, Ondřej Němec,  Lidové noviny

PRAHA Vlivní obři i malé a nenápadné úřady napjatě čekají, kdo je povede. Více než 200 státních šéfů najednou totiž musí kvůli služebnímu zákonu obhájit své pozice. Ve hře jsou i šéfovská křesla v klíčových institucích jako Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebo Správa státních hmotných rezerv.

Soutěže na vedoucí pozice musela vláda vypsat loni do konce roku. Poslední vítězové pak mají být vyhlášeni letos v červnu.

Je zřejmé, že většina současných šéfů se pokusí své pozice obhájit. „Ano, mohu potvrdit, že jsem se do výběrového řízení přihlásil,“ řekl pro Lidovky.cz například předseda výše zmíněné Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

200 MÍST VE HŘE

Kde hledají šéfa

  • Český úřad zeměměřičský a katastrální
  • Státní úřad pro jadernou bezpečnost
  • Česká správa sociálního zabezpečení
  • Národní archiv
  • Správa státních hmotných rezerv

Kde už ho našli

  • Generální finanční ředitelství
  • Státní pozemkový úřad
  • Generální ředitelství úřadů práce

údaje platné k 15. 1. 2016

Pokud svou pozici, kterou zastává od roku 2014, obhájí, bude se muset zabývat mimo jiné nepříjemným rozhodnutím, jak se zachovat v případu české rezervní nafty zablokované v německých skladech. Řešit bude i nové pojetí masných zásob státu – projekt takzvaného živého stáda.

Nutnost vypsat tolik výběrových řízení naráz vyplývá z takzvaných přechodných ustanovení zákona o státní službě. Týkají se všech míst vedoucích služebních úřadů.

První velké jméno, které už dříve potvrdilo, že bude svoji pozici obhajovat, byla v listopadu Dana Drábová, která už šestnáct let dohlíží nad českými atomovými elektrárnami v úřadu pro jadernou bezpečnost.

„Slíbila jsem svým náměstkům, že když se přihlásí do výběrových řízení na svá místa, já se přihlásím také. Oni za sebe dohodu splnili, takže já budu muset také,“ řekla Drábová pro Lidové noviny.

Většina výběrových řízení ještě nezná vítěze, ale výjimky existují. Staronového šéfa má už od listopadu například Generální finanční ředitelství. Martin Janeček obhájil funkci, kterou zastává od října roku 2014. Státní pozemkový úřad pak dál vede ředitelka Svatava Maradová.

Pro úplnost je potřeba říct, že nejde o více než dvě stě unikátních úřadů. Ve hře je totiž 76 ředitelů Okresních správ sociálního zabezpečení, které jako poslední působí v okresní organizační struktuře.

Vitásková nesoutěží

„Výběrová řízení probíhají proto, že stávající vedoucí služebních úřadů byli pod služební zákon zařazeni již od prvního dne dílčí účinnosti služebního zákona (od 6. listopadu 2014) a jejich posty tak jako všechna místa představených (vedoucích zaměstnanců) musí projít takzvaných přesoutěžení,“ doplnil Josef Postránecký, náměstek ministra vnitra pro státní službu.

Nová soutěž se netýká v současné době velmi diskutovaného Energetického regulačního úřadu (ERÚ), byť nejvyšší politici hrají o budoucnost její šéfky Aleny Vitáskové - i v souvislosti se služebním zákonem.

„V případě předsedy ERÚ (míním tím tuto pozici bez personifikace) se v případě, že bude spadat pod služební zákon, ustanovení o takzvaném přesoutěžení nepoužije, protože jde o pozici specifikovanou energetickým zákonem s jasně stanoveným funkčním obdobím,“ vysvětlil Josef Postránecký.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Maso se nejčastěji prodává ve vakuově balených plastových obalech na miskách z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...