Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Hledá se šéf(ka). Česko vybírá naráz přes 200 hlav státních úřadů

Ing. Dana Drábová Ph.D. – Jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ing. Dana Drábová Ph.D. – Jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost | foto: šk, Ondřej Němec,  Lidové noviny

PRAHA Vlivní obři i malé a nenápadné úřady napjatě čekají, kdo je povede. Více než 200 státních šéfů najednou totiž musí kvůli služebnímu zákonu obhájit své pozice. Ve hře jsou i šéfovská křesla v klíčových institucích jako Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebo Správa státních hmotných rezerv.

Soutěže na vedoucí pozice musela vláda vypsat loni do konce roku. Poslední vítězové pak mají být vyhlášeni letos v červnu.

Je zřejmé, že většina současných šéfů se pokusí své pozice obhájit. „Ano, mohu potvrdit, že jsem se do výběrového řízení přihlásil,“ řekl pro Lidovky.cz například předseda výše zmíněné Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

200 MÍST VE HŘE

Kde hledají šéfa

  • Český úřad zeměměřičský a katastrální
  • Státní úřad pro jadernou bezpečnost
  • Česká správa sociálního zabezpečení
  • Národní archiv
  • Správa státních hmotných rezerv

Kde už ho našli

  • Generální finanční ředitelství
  • Státní pozemkový úřad
  • Generální ředitelství úřadů práce

údaje platné k 15. 1. 2016

Pokud svou pozici, kterou zastává od roku 2014, obhájí, bude se muset zabývat mimo jiné nepříjemným rozhodnutím, jak se zachovat v případu české rezervní nafty zablokované v německých skladech. Řešit bude i nové pojetí masných zásob státu – projekt takzvaného živého stáda.

Nutnost vypsat tolik výběrových řízení naráz vyplývá z takzvaných přechodných ustanovení zákona o státní službě. Týkají se všech míst vedoucích služebních úřadů.

První velké jméno, které už dříve potvrdilo, že bude svoji pozici obhajovat, byla v listopadu Dana Drábová, která už šestnáct let dohlíží nad českými atomovými elektrárnami v úřadu pro jadernou bezpečnost.

„Slíbila jsem svým náměstkům, že když se přihlásí do výběrových řízení na svá místa, já se přihlásím také. Oni za sebe dohodu splnili, takže já budu muset také,“ řekla Drábová pro Lidové noviny.

Většina výběrových řízení ještě nezná vítěze, ale výjimky existují. Staronového šéfa má už od listopadu například Generální finanční ředitelství. Martin Janeček obhájil funkci, kterou zastává od října roku 2014. Státní pozemkový úřad pak dál vede ředitelka Svatava Maradová.

Pro úplnost je potřeba říct, že nejde o více než dvě stě unikátních úřadů. Ve hře je totiž 76 ředitelů Okresních správ sociálního zabezpečení, které jako poslední působí v okresní organizační struktuře.

Vitásková nesoutěží

„Výběrová řízení probíhají proto, že stávající vedoucí služebních úřadů byli pod služební zákon zařazeni již od prvního dne dílčí účinnosti služebního zákona (od 6. listopadu 2014) a jejich posty tak jako všechna místa představených (vedoucích zaměstnanců) musí projít takzvaných přesoutěžení,“ doplnil Josef Postránecký, náměstek ministra vnitra pro státní službu.

Nová soutěž se netýká v současné době velmi diskutovaného Energetického regulačního úřadu (ERÚ), byť nejvyšší politici hrají o budoucnost její šéfky Aleny Vitáskové - i v souvislosti se služebním zákonem.

„V případě předsedy ERÚ (míním tím tuto pozici bez personifikace) se v případě, že bude spadat pod služební zákon, ustanovení o takzvaném přesoutěžení nepoužije, protože jde o pozici specifikovanou energetickým zákonem s jasně stanoveným funkčním obdobím,“ vysvětlil Josef Postránecký.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!