Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Hospody a spol. utržily o 10 miliard víc než před rokem. Babiš: Dříve je nepřiznaly

Ministr financí Andrej Babiš v první den EET. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš v první den EET. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Do systému elektronické evidence tržeb se zapojilo přes 43 tisíc podnikatelů, ministerstvo financí v něm eviduje 119 milionů účtenek. Evidované tržby za prosinec dosáhly téměř 20 miliard korun, zatímco před rokem to bylo deset miliard.

Rozdíl deset miliard jsou tržby, které dříve nebyly přiznané, uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Evidované tržby překonaly pak podle šéfa Finanční správy Martina Janečka jejich původní odhady zhruba o čtvrtinu. V průběhu roku očekává další nárůst.

Daňový efekt nárůstu je podle něj komplikovanější. Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová zopakovala, že podle konzervativního odhadu bude přírůstek výběru DPH díky EET jen letos asi 4,3 miliardy korun.

ÚČTENKOVÁ REVOLUCE

  • Elektronická evidence tržeb povinně začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace.
  • Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.
  • Po hotelech a restauracích se od 1. března do EET zapojí maloobchodní a velkoobchodní firmy, což se dotkne odhadem asi 250 tisíc subjektů.
  • Pak přijde řada i na další podnikatele. Stánkový prodej občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, například na festivalech, se do evidence zapojí od března 2018, stejně jako prodej na farmářských trzích nebo služby účetních, advokátů i lékařů.
  • Od června 2018 se do systému zapojí například kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.

„Údaje o nárůstu tržeb jsou důkazem toho, že zavedení EET mělo vliv na objem přiznaných tržeb. Přestože nárůst tržeb ovlivnil i pozitivní ekonomický vývoj ČR a zvýšení cen v restauracích, které zavedení EET provázelo, je vliv EET nepochybný,“ řekl daňový expert společnosti Apogeo Jiří Žežulka.

O přínosu EET na nárůst inkasa daně z příjmů však je podle něj zatím možné jen spekulovat, neboť bude záležet i na nákladech, které budou podnikatelé deklarovat při podávání daňového přiznání.

Cílené kontroly Finanční a Celní správy v terénu formou kontrolních nákupů již běží naplno. „U kontrolovaných subjektů se vyskytovaly všechny druhy porušení zákona o evidenci tržeb. Od těch závažných, jako je nevystavení účtenky a nezaslání údajů o evidované tržbě Finanční správě, po ty méně závažné, jako jsou špatně uvedená data na účtence nebo neumístění informačního oznámení,“ uvedl Janeček.

Dosud bylo 1842 kontrol, v rámci kterých bylo zjištěno 162 porušení povinností. Dosavadní šetření ale celkově prokázala, že drtivá většina podnikatelů se na evidenci tržeb připravila, dodal.

„Z komunikace s více než tisícovkou klientů víme, že až na drobné technické problémy funguje systém EET vcelku dobře. Komplikace tedy nepředstavuje předpokládaná nefunkčnost systému EET, ale kontroly z Finanční správy, které přicházejí takzvaně ‚na jisto‘. Kontrolor si na ně přinese již předvyplněný formulář o chybách, aniž by věděl, v čem konkrétně spočívají,“ upozornil zakladatel pokladního systému Septim.cz Zbyněk Švec.

U klientů prý toto jednání vzbuzuje velké obavy. Musí formulář o tom, že v podstatě porušují zákon o EET, podepsat a do 30 dnů vyřešit problém, o kterém nemají žádné informace.

Jak funguje EET?

Za prosinec ukončilo podle Babiše činnost 104 podnikatelů, kteří podléhali první vlně elektronické evidenci tržeb, nově jich vzniklo 370. Za prosinec je také více než stoprocentní nárůst registrací k DPH z důvodu překročení limitu obratu.

„Funguje to, odmítám negativní dopad EET na podnikatelskou veřejnost. Většina provozovatelů je spokojena, problémy jsou většinou jen u dodavatelů zařízení,“ řekl Babiš.

Informovanost veřejnosti je ale podle něj stále malá.

Opačný trend, než o jakém hovořil ministr, vykazují v oblasti živnostenských oprávnění pro provozování hostinské činnosti statistiky společnosti CRIF - Czech Credit Bureau. Loni v prosinci podle nich bylo nově založeno nebo obnoveno 2099 živností a přerušeno či ukončeno 2882 živností.

Harmonogram zavedení elektronických pokladen.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....