Sobota 28. listopadu 2020svátek má René -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Hotel Thermal opustila polovina Rusů. Finanční ránu zacelují Arabové a Němci

Hotel Thermal v Karlových Varech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hotel Thermal v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

KARLOVY VARY Karlovarský hotel Thermal, který vlastní český stát, loni hospodařil s čistým ziskem 3,2 milionu korun. Výdělek byl o 5,5 milionu korun nižší než předloni. Thermal se loni, stejně jako ostatní hotely ve městě, potýkal s úbytkem ruské klientely.

Meziroční pokles počtu hostů z ruskojazyčných zemí činil 44 procent, oznámilo ministerstvo financí, které je jediným akcionářem hotelu.

Mezeru vzniklou úbytkem ruské klientely hotelu Thermal částečně zaplnily rostoucí počty německých hostů, přibývali i čeští klienti. V hotelu se také častěji ubytovávají arabští hosté, kterých loni přibylo třináct procent, což představuje 209 hostů navíc. Většina pocházela z Kuvajtu a Spojených arabských emirátů.

Hotel začal spolupracovat s agenturou CzechTourism, českými centry a velvyslanectvími v zahraničí. Zacílit chce na čínský trh.

V hotelu se také loni konalo o pětinu více kongresových akcí a zvýšily se tržby z pronájmu prostor. Thermalu se rovněž podařilo o 30 milionů korun snížit náklady.

Odliv ruské klientely zapříčinily podle ministerstva mimo jiné události kolem Krymu, ukrajinská krize a také propad ruské ekonomiky v důsledku poklesu cen ropy i sankcemi ze strany Evropské unie. „Udržení hotelu v černých číslech v době výrazného propadu trhu v Karlových Varech považuji za úspěch,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Hotel Thermal v Karlových Varech.
Hotel Thermal v Karlových Varech.

Ministerstvo financí plánuje hotel celkově zrekonstruovat, což by mělo stát 400 milionů korun. Ministerstvo proto navrhlo vládě zvýšit základní jmění o 300 milionů korun, dalších 100 milionů by měl zajistit investiční úvěr. Vláda se tímto bodem zabývala v pondělí, jednání ale přerušila.

Rekonstrukce by se měla zaměřit hlavně na zlepšení technického stavu a bezpečnosti hotelu. Opravit by se měly všechny pokoje v šestipatrové budově, počítá se i s rozšířením balneoprovozu a modernizací konferenčních prostor. Součástí rekonstrukce má být i zateplení objektu a výměna oken, protože provoz hotelu je v současné době energeticky velmi náročný.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...