Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Hrad i sněmovna budou mít v rozpočtu zřejmě víc peněz, Senát téměř o deset milionů méně

Hrad i sněmovna zřejmě dostanou více peněz (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad i sněmovna zřejmě dostanou více peněz (ilustrační foto) | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Rozpočty Kanceláře prezidenta republiky i Poslanecké sněmovny se v příštím roce zřejmě zvýší. Hrad by měl mít 3,5 milionu korun navíc, sněmovna by mohla získat asi o 47 milionů víc než letos. Naopak rozpočet Senátu by měl téměř o deset milionů klesnout. Návrhy rozpočtů Hradu, parlamentu a čtyř dalších vybraných institucí bude ve středu projednávat sněmovní rozpočtový výbor.

Podle zákona o rozpočtových pravidlech schvaluje sněmovní rozpočtový výbor návrhy rozpočtů sedmi chráněných parlamentních kapitol. Čas na to má do 20. června. Jde o rozpočty Hradu, Sněmovny, Senátu, Nejvyššího kontrolního úřadu, Ústavního soudu, ombudsmana a Úřadu Národní rozpočtové rady. Pokud je schválí, vláda je beze změny zapracuje do celkového návrhu státního rozpočtu na příští rok, který do konce září předkládá Sněmovně.

Rozpočet prezidentské kanceláře by se proti letošnímu schválenému rozpočtu měl zvýšit o 3,5 milionu korun. Navýšení odpovídá částce určené na financování projektu na podporu biodiverzity a obnovy krajinné struktury v Lánské oboře. Projekt má na starosti Lesní správa Lány a peníze na něj získá prostřednictvím příslušného operačního programu z evropských fondů.

Na běžné výdaje prezidentské kanceláře je určeno 134 milionů korun, což odpovídá letošní schválené částce. Lesní správa Lány by měla dostat provozní dotaci zhruba 26 milionů korun a Správa Pražského hradu asi 211 milionů korun. Na plat prezidenta je vyčleněno 3,6 milionu korun.

Výdaje Sněmovny by se v příštím roce mohly proti letošnímu schválenému rozpočtu zvýšit o 47,3 milionu korun na 1441 milionů. Nárůst je však o 2,4 milionů vyšší, než navrhuje ministerstvo financí. Neshoda panuje na navýšení peněz určených na ostatní osobní výdaje, tedy na odměny z dohod o provedení práce a o pracovní činnosti. Tyto dohody se týkají nepravidelných krátkodobých prací, které není možné zajistit kmenovými zaměstnanci. Týká se to třeba odborných analytických prací, inventarizačních činností nebo činností heraldických a vexilologických. Ministerstvo financí podle podkladů pro poslance nevidí důvod, proč tyto výdaje navyšovat stejně jako odměny kmenovým zaměstnancům. Poslední slovo však bude mít rozpočtový výbor, který rozhodne svým hlasováním.

V příštím roce se uskuteční volby do Sněmovny. Sněmovna chce proto víc peněz na obměnu výpočetní techniky pro poslance - o 25,6 milionu korun. Peníze na odchodné poslanců se mají navýšit o 2,24 milionu korun. O 20 milionů mají vzrůst výdaje na investice. Na platy poslanců by mělo jít 276,5 milionu korun.

Rozpočet Senátu by měl v příštím roce klesnout téměř o deset milionů korun. Důvodem je hlavně snížení objemu peněz na investice o 8,1 milionu, které chce horní parlamentní komora financovat z ušetřených peněz z předchozích let. Běžné výdaje by měly klesnout o 1,7 milionu korun.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Momentka z restaurace hotelu Four Seasons. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Momentka z restaurace hotelu Four Seasons. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Momentka z restaurace hotelu Four Seasons. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?