20. srpna 2009 9:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Hrozivý schodek děsí i Američany, tak ho Obama účetním trikem sníží

Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama | foto: ČTK

WASHINGTON Spojené státy zmírní letošní rozpočtový deficit tím, že do něj nezapočtou čtvrt bilionu dolarů na další záchranu bank. V noci na dnešek to uvedl nejmenovaný představitel administrativy prezidenta Baracka Obamy.

Zatímco dosud administrativa odhadovala deficit fiskálního roku 2009, který skončí v září, na 1,84 bilionu dolarů, po vyškrtnutí potenciální pomoci vyčleněné pro banky, by měl klesnout na 1,58 bilionu. Pokud by se naplnila původní prognóza, byl by letošní deficit více než čtyřikrát vyšší než loni, kdy už byl na rekordu.

Očekávaný rekordní schodek znepokojil finanční trh a ohrožuje ambiciózní plány Obamova úřadu reformovat systém zdravotní péče a vzdělání a zajistit, aby USA byly méně závislé na fosilních palivech. Průzkumy navíc ukazují, že deficit patří mezi největší obavy Američanů. Bojí se, že by jeho následkem mohly být vyšší daně.

Z odhadovaného deficitu se vypustilo 250 miliard dolarů, které si administrativa dala stranou pro další možnou finanční pomoc bankám. Nový odhad se opírá o předpoklad, že se finanční trhy dostatečně stabilizovaly a že administrativa nebude muset žádat Kongres o uvolnění dalších prostředků pro finanční sektor.

Lidovky.cz, ČTK