19. srpna 2013 13:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Image bezpečného přístavu táhne. Německo vydělává na krizi

Německá kancléřka Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová | foto: ČTK

BERLÍN Německo vydělalo na krizi v eurozóně desítky miliard eur. S odvoláním na informace německého ministerstva financí to napsal ve svém aktuálním vydání magazín Der Spiegel. Jen díky nízkým úrokům u státních dluhopisů ušetří státní pokladna zhruba 41 miliard eur (okolo bilionu korun). Berlín se také mnohem méně zadlužoval, než plánoval, čímž snížil náklady na správu státního dluhu.

V letech 2010 až 2014 Německo podle ministerstva ušetří na úrocích státních dluhopisů 40,9 miliardy eur. Německé cenné papíry platily v době krize za obzvlášť bezpečný "přístav" pro uložení peněz a těšily se velké poptávce.

Průměrně klesala úroveň úroků u každé nové emise o téměř jeden procentní bod, uvedl Der Spiegel.

ČTĚTE TAKÉ:

Úspory na úrocích a neočekávaně vysoké výběry daní se také odrazily ve výrazně nižším zadlužování státu. V letech 2010 až 2012 si ministerstvo financí vzalo o zhruba 73 miliard eur (1,9 bilionu korun) nových půjček méně, než původně zamýšlelo. To Německu snížilo náklady na správu jeho dluhu ve výši několika miliard eur.

Ministerstvo financí se podle Spiegelu snaží ze současných nízkých úroků u německých státních dluhopisů získat výhody pro státní rozpočet co nejdéle to bude možné, a proto na trh umisťuje stále více papírů s dlouhou dobou splatnosti. Podíl dluhopisů splatných za méně než tři roky klesl od roku 2009 do roku 2012 z 71 na 51 procent.

Proti německým úsporám na úrocích stojí podle ministerstva náklady vynaložené na krizi v eurozóně, které zatím dosáhly 599 miliard eur (15,5 bilionu Kč).

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!