9. dubna 2009 11:36 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Inflaci roztáčí tabák a alkohol

Důchodkyně nakupuje - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodkyně nakupuje - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Růst cen nabírá na tempu. V březnu zrychlil na 2,3 procenta z únorových dvou procent. Meziměsíčně inflace stoupla o 0,2 procenta. Zvýšení cen ovlivnily zejména ceny pohonných hmot, na zrychlení meziročního růstu se podílely hlavně ceny alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Růst je vyšší než předpokládala centrální banka, nicméně výhled zůstává podle analytiků příznivý.

Ceny pohonných hmot proti únoru stouply o 2,4 procenta v důsledku zvýšení cen benzinů v průměru o 2,9 procenta, zatímco ceny motorové nafty klesly o 0,2 procenta.

"Inflace je sice opět vyšší, než předpokládala ČNB, avšak výhled inflace zůstává velmi příznivý. Stále platí, že dominantním faktorem inflace jsou regulované ceny, zatímco ceny tržní míří stále dolů," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. V příštích měsících lze tak podle něj očekávat velmi rychlý pokles inflace, nejprve pod dvě procenta, v závěru léta zřejmě i pod jedno procento.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v únoru stejně jako v lednu 1,7 procenta. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 9,4 procenta, nejméně v Portugalsku a Irsku (o 0,1 procenta). V Německu zrychlil cenový růst o jedno procento, na Slovensku zpomalil na 2,4 procenta.


Naopak na meziměsíčním snižování cenové hladiny působil pokles cen v oddíle rekreace a kultura. Ceny dovolených s komplexními službami klesly o 3,1 procenta v důsledku končící zimní sezóny. Klesly i některé druhy potravin. Ceny tabákových výrobků meziročně vzrostly o 14,8 procenta a ceny alkoholických nápojů o 3,5 procenta.

Fotoaparáty zlevňují
Největší podíl na meziročním růstu cenové hladiny mělo i nadále bydlení, kde ceny zemního plynu vzrostly o 24,3 procenta, elektřiny o 11,6 procenta, tepla a teplé vody o 7,9 procenta, vodného o 9,2 procenta, stočného o 8,9 procenta. Čisté nájemné vzrostlo o 19,3 procenta - v bytech s regulovaným nájemným o 27 procent a v bytech s tržním nájemným o 5,2 procenta.

Opačný vliv na meziroční vývoj cenové hladiny měly ceny v dopravě v důsledku poklesu cen pohonných hmot o 17,6 procenta a automobilů o 11,8 procenta. Nižší než loni byly i ceny potravin a nealkoholických nápojů. Výrazný pokles cen pokračoval i audiovizuálních a fotografických zařízení a zařízení pro zpracování dat.

ČTK