7. srpna 2009 11:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Inspekce o ředěném benzinu: podvodníky nekryjeme

Čerpací stanice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce se dnes ohradila proti několika článkům uveřejněným poslední dobou v časopise Petrol magazín. Obsahují podle ní nepodložené spekulace.

Inspekci se nelíbí zejména údajné tvrzení, že "kryje podvodníky". Časopis kritizuje, že inspekce dlouhodobě odmítá zveřejňovat, které čerpací stanice prodávají nekvalitní pohonné hmoty. ČOI argumentuje tím, že jí to neumožňuje legislativa.

Inspekce žádá, aby časopis pro svá tvrzení předložil důkazy. "V případě absence požadovaných důkazů žádáme ze strany odpovědných osob zveřejnění dementi uvedených spekulací a omluvu," napsala ústřední ředitelka ČOI Jana Příhodová v prohlášení.

"Vypadá to, že místo ochrany spotřebitelů, kteří riskují problémy po nákupu nekvalitních pohonných hmot, ČOI paradoxně chrání neseriózní prodejce, přestože u nich zjistila prokazatelně vážné pochybení v kvalitě prodávaného zboží," uvádí ve svém aktuálním čísle Petrol magazín. Nejúčinnějším nástrojem v boji proti nepoctivým prodejcům není podle magazínu uvalení sankcí, ale jejich zveřejnění a následná medializace.

Zákony nemluví jasně

"Brání v tom (zveřejnění jména) nejen zákon o kontrole, ale i jiné zákony, mezi nimi zákon o ochraně osobních údajů a v neposlední řadě i zákon nejvyšší, tedy Ústava ČR," uvedla již dříve Příhodová. Upozornila, že stát v minulosti kvůli poskytnutí jména pokutované čerpací stanice médiím musel této firmě zaplatit několik milionů korun odškodného.

"Jádro problému, zda zveřejňovat jména čerpacích stanic s nekvalitním palivem, nebo nikoliv, spočívá v nejasnostech zákonů, které lze různě interpretovat," oponuje Petrol magazín. Zákon o svobodném přístupu k informacím přikazuje úřadům informovat o výsledcích kontrol, dodává.

Rozhodnutí ČOI nezveřejňovat názvy pokutovaných čerpacích stanic kritizovaly v minulosti mimo jiné zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová a protikorupční organizace. Naopak ministerstvo průmyslu a obchodu na začátku letošního roku rozhodlo, že ČOI jména těchto stanic zveřejnit nemusí, protože od pokutovaných prodejců pohonných hmot by pak prý hrozily žaloby o poškození dobrého jména a náhradu ušlého zisku.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.