17. října 2014 11:16 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Inspektoři ČOI našli v jednom stánku 4092 padělků. Museli volat posily

SAPA je malý Vietnam uprostřed Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy SAPA je malý Vietnam uprostřed Prahy. | foto: Lidové noviny

PRAHA Před dvěma dny se kontroloři České obchodní inspekce vydali na kontrolu pražské tržnice Sapa. Nakonec se v rámci své mise zdrželi u jediného stánku. Zajistili v něm nejrůznější padělky v rekordní hodnotě 23 milionů korun. A dokonce museli přizvat posily.

Úlovek z kontrolovaného stánku byl rekordní. Proto na pomoc přispěchali další tři inspektoři ČOI, aby vytvořili seznam 4 092 falzifikátů.

Jeden jediný stánek ve vietnamské tržnici nabízel zboží imitující hned deseti světoznámých značek. Kabelky Prada či peněženky Louis Vuitton, nechyběla ani kožená galanterie George Gina & Lucy, Michael Kors nebo Dolce&Gabbana.

PSALI JSME:

Celkem šlo o zboží - vyčíslené podle cen originálů – za 23 milionů korun. Prodejce také porušil pravidla tím, že u svého sortimentu neměl označené ceny a nevydával k němu žádné doklady.

Některé zboží si pak na zfalšování teprve chystal.

„Na některých výrobcích bylo chráněné označení Prada jen na podšívce. Pouze drobné otvory na vnější straně výrobku ukazovaly místo, kde má mít kabelka připevněn kovový štítek s ochrannou známkou zvenčí. Tento štítek byl připraven uvnitř kabelky,“ popisuje mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

mipMichal Pavec