19. ledna 2011 14:13 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Internet s rychlostí 30 Mbit/s by měla mít za 4 roky třetina domácností

Superrychlý internet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Superrychlý internet | foto: Shutterstock

PRAHA V roce 2015 by měla mít třetina domácností a firem v tuzemských městech připojení k internetu o rychlosti alespoň 30 Mbit/s. Venkovské oblasti mají mít přístupovou rychlost na úrovni poloviny průměru ve městech. Vyplývá to ze strategie Digitální Česko, kterou dnes schválila vláda.

Související rozhodnutí o prodeji kmitočtů pro rychlé mobilní sítě odložila. Vyplývá to z informací na tiskové konferenci po zasedání kabinetu.

"Do roku 2013 chceme ve všech obydlených lokalitách České republiky zajistit možnost připojení do internetu s minimální přenosovou rychlostí dva Mbit/s a ve městech deset Mbit/s," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Vedle nabídky kmitočtů chce ministerstvo průmyslu a obchodu pokrývání odlehlých oblastí motivovat snížením poplatků za využití kmitočtů.

Půl roku odloučení je dlouhá doba, zvláště pro vztah bez pevných základů.

Vzniknout má také registr pasivní infrastruktury, jako jsou například stožáry, kabelovody, potrubí a rozvodné skříně, kterou by mohli operátoři sdílet, a informační portál na adrese www.digitalnicesko.cz, který bude sloužit jako otevřená platforma pro výměnu nejlepších zkušeností včetně zkušeností ze zavádění technologií na regionální a místní úrovni.

Vysokorychlostní internet nemá 11% obyvatel obcí 

V současnosti nemají k vysokorychlostnímu internetu přístup obyvatelé 11 procent obcí a ve více než pětině obcí je pouze jeden poskytovatel.

Vysokorychlostní přípojku má polovina tuzemských domácností.

ČTÚ připravuje aukci pro rozdělení kmitočtů z tzv. digitální dividendy v pásmu 800 MHz a dále v pásmech 1800 a 2600 MHz pro vybudování vysokorychlostních mobilních sítí. Tento bod byl z dnešního jednání vlády stažen, protože jej ČTÚ musí doplnit o předpokládaný harmonogram aukce.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!