Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Investoři mají jasno: Řecko už nic nezachrání a dorazí ho ztráta eura

Celonárodní stávka před řeckým parlamentem 5.května | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celonárodní stávka před řeckým parlamentem 5.května | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Tři čtvrtiny investorů po celém světě jsou přesvědčeny, že Řecko zkrachuje. Skoro polovina by pak Aténám doporučila, aby se vzdaly společné evropské měny. Vyplývá to z průzkumu agentury Bloomberg. Investoři tak v průzkumu vyjádřili jen malou důvěru v opatření evropských států a centrální banky, která by měla neposlušnou zemi eurozóny vytáhnou z problémů.

A stávkuje se dál...

Zaměstnanci řeckých státních železnic dnes vstoupili do 24hodinové stávky. Protestují tak proti vládnímu plánu prodat 49 procent akcií ztrátové železniční společnosti. Stávka zastavila vlaky po celém Řecku. 300 zaměstnanců se shromáždilo před ministerstvem dopravy a infrastruktury v Aténách s transparenty, na kterých jsou hesla jako "řekněte ne privatizaci" a "zastavte propouštění".

V porovnání se zbytkem světa jsou přitom optimističtější investoři právě z Evropy. Celá třetina z nich si myslí, že ještě Řecku pomoci lze. Naopak u Američanů je podíl optimistů jen 14 procent.

Vývoj v Řecku přitom dává pesimistům za pravdu. V prvním čtvrtletí totiž zdejší ekonomika klesla o procento, což je prudší pád než očekával Eurostat. Utahovaní opasků, které může uklidnit obavy o řecký dluh, tak může mít negativní důsledky právě na nastartování růstu ekonomiky.

Čtěte více:

Demostrace řeckých komunistů proti úsporným opatřením 4.května

Řecko tak musí balancovat na hranici dvou propastí, mezi dluhovou pastí a recesí. Ohrozit ho ale může i případné vystoupení z eurozóny, které by životní úroveň Řeků zasáhlo zřejmě více, než veškerá úsporná opatření. Čtyřicet procent analytiků ve výzkumu agentury Bloomberg přitom předpovědělo, že Řekové eurozónu opustí a vrátí se k drachmě.

Čtěte více:

Podle Vladimíra Pikory z Next Finance by kurz drachmy v takovém případě ihned po vystoupení z eurozóny prudce oslabil. Pokud by se pak hodnota snížila například v poměru 1:2, z milionového dluhu v rukou Řeků by se stal najednou dluh v hodnotě dvou milionů. Následující zvýšení inflace a úroků by pak pro domácnosti byly další ránou. Nehledě k tomu, že by zpráva o vystoupení Řecka otřásla i ostatními zeměmi eurozóny.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Po plynových maskách se v řadě eshopů jen zaprášilo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Po plynových maskách se v řadě eshopů jen zaprášilo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Po plynových maskách se v řadě eshopů jen zaprášilo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?