23. října 2008 14:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Investoři se bojí a koruna padá

PRAHA Česká měna padá závratnou rychlostí. Po poledni se obchodovala za 26,05 Kč/EUR. Koruna je tak nejslabší od konce letošního ledna. Příčinou výprodejů koruny je nyní přesvědčení investorů, že je střední Evropa kvůli problémům maďarské ekonomiky rizikovou oblastí.

Podobně obchodníci pohlížejí i na další rozvíjející se regiony. Proto se v nich zbavují svých investic, a to včetně měny i dluhopisů. "Ve zprávách z Česka je hodně politiky," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Vláda protlačila rozpočet prvním čtením a sama obstála v hlasování o nedůvěře. To je podle něj pozitivní, neboť koruna tím nedostala další důvod k propadu. "Nedá se však čekat, že by tyto zprávy dokázaly zastavit pokračující odliv peněz. Ten je společný pro celý rozvíjející se svět," dodal Vlk.

Dolar se vrátil na silnější úrovně a zpevnil k euru na hladinu 1,2800 USD/EUR. Americké měně na světových trzích pomáhá pozice nejlikvidnější a bezpečnější měny a také předpoklad, že USA se s následky světové finanční krize dokážou vyrovnat účinněji než evropské země.

Slabší koruna podle analytiků může zdražit zboží dovážené do Česka, bude však nějaký čas trvat, než se oslabení měny projeví.