23. listopadu 2010 22:53, aktualizováno  23:52 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Irsko dostane od EU a MMF 85 miliard eur, tvrdí irská televize

Irsko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irsko. | foto: Francois Lenoir Reuters

BRUSEL Evropská unie a Mezinárodní měnový fond poskytnou Irsku půjčku ve výši 85 miliard eur (téměř 2,1 bilionu korun). Peníze půjdou na ozdravení bank a veřejných financí.

Informaci přinesla irská státní televize RTE. "Balíček navýší úroveň kapitálu v irských bankách o 8 až 12 procent," napsala na svých internetových stránkách televize RTE.

Podle RTE může irská vláda použít jako záplatu téměř 50 miliard eur na rozpočtový deficit v následujících třech letech, 15 až 20 miliard nateče do irských bank s možností čerpat dalších 20 miliard eur.

Jsou to spekulace, řekl mluvčí irské ministerstva financí
"Jsou to pouze spekulace," prohlásil mluvčí irské ministerstva financí Eoin Dorgan. "O tom, jak bude balíček vypadat, se jedná. Očekáváme, že jednání budou trvat několik týdnů." Irsko požádalo EU a MMF o pomoc v neděli.

Podle agentury Reuters navíc převezme irská vláda většinový podíl v největší irské bance v tržní kapitalizaci Bank of Ireland. Reuters to potvrdily vládní zdroje. Irská vláda nechce banku plně znárodnit, ale suma, kterou do banky naleje, jí zajistí majoritu.

Lidovky.cz