Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Irsko přiznalo problém. Nepřímo prosí Evropu o pomoc

Irsko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irsko. | foto: Francois Lenoir Reuters

BRUSEL Irsko začne jednat s EU, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem o restrukturalizaci bankovního sektoru, který se dostal do značných problémů. Zatím ale nejde o žádost o finanční pomoc. Novinářům to řekl eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Olli Rehn a jeho slova následně potvrdil finský ministr financí Jyrki Katainen.

"Souhlasili jsme s tím, že Irsko zahájí konzultace s Evropskou komisí, MMF a ECB. Irové nezažádali o pomoc, ale konzultace začnou okamžitě," dodal Katainen. Podle Rehna Irové ve spolupráci s ostatními institucemi zintenzivní přípravy na případném záchranném programu pro banky, aby byl v případě potřeby připravený.

"Diskuse, které se uskuteční, nám umožní, abychom měli k dispozici všechny části a nástroje, které potřebujeme pro případ, že by Irsko požádalo o pomoc EU, MMF a eurozónu," doplnil šéf eurozóny a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Problémy irských bank způsobilo obrovské množství úvěrů, které si finanční ústavy nabraly v zahraničí, aby na domácí půdě mohly financovat masivní realitní boom. S příchodem hospodářské a finanční krize začaly ovšem ceny nemovitostí prudce klesat a banky se zanedlouho ocitly bez prostředků. Jejich ztráty ovšem není vláda schopná financovat, mimo jiné i proto, že irský rozpočet z velké části stojí na příjmu z daní z nemovitostí a sazby daní z příjmu jsou naopak velmi nízké.

Irská vláda má financování zajištěné až do léta 2011, kdy se chystá vydat další emisi dluhopisů, jejichž výnosy v posledních týdnech atakovaly historická maxima, což výrazně zdražuje financování irského dluhu. Juncker, ale věří, že Irům se podaří snížit rozpočtový schodek pod povolená tři procenta HDP do roku 2014, přičemž letos má přesáhnout 30 procent.

"Máme plnou důvěru, že strategie, kterou (Irové) oznámí na konci měsíce, bude velmi detailní a dovolí nám věřit, že si poradí s deficitem do roku 2014 a veřejný dluh bude výrazně nižší," uvedl Juncker. Podle něj ovšem irská vláda bude muset přijmout další reformy a případná nápravná opatření.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...