13. prosince 2013 12:44, aktualizováno  14:03 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Irsko se postavilo zpět na nohy, odstřihlo se od pomoci Bruselu a MMF

Oslavy svatého Patrika v Dublinu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslavy svatého Patrika v Dublinu | foto: AP

DUBLIN Irsko se stalo první zemí eurozóny, která úspěšně dokončila mezinárodní záchranný program. Oznámil to irský ministr financí Michael Noonan. Země byla nucena požádat o pomoc před třemi lety, a to kvůli rozsáhlým problémům v bankovním sektoru.

"Není to konec cesty. Je to velmi důležitý mezník," uvedl na tiskové konferenci ministr financí Michael Noonan. "Musíme pokračovat ve stejném typu politiky," řekl.

"Irsko před třemi lety požádalo o pomoc, aby udrželo své finance pod kontrolou. Podmínky programu splnilo zavedením úsporných opatření," uvedl podle agentury Reuters ministr. Rozpočtový deficit i státní dluh ale podle něj stále zůstávají příliš vysoko.

Irsko se v roce 2010 dohodlo s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem na úvěrovém programu za 85 miliard eur (asi 2,3 bilionu korun). Součástí podmínek programu byla rozsáhlá úsporná opatření.

Věřitelé již minulý měsíc oznámili, že Irsko úspěšně prošlo posledním hodnocením plnění podmínek, takže se v prosinci může stát první zemí eurozóny, která záchranný program opustí. Irská vláda později uvedla, že po opuštění programu nebude od věřitelů potřebovat žádný záložní úvěr.

ČTĚTE TAKÉ:

V uplynulém roce se Irsku podařilo vrátit se na dluhopisové trhy a příští rok by již mělo být finančně plně soběstačné.

Irská ekonomika se v letošním druhém čtvrtletí dostala z druhé recese za posledních pět let. Příští rok jsou ale na programu další výdajové škrty a vysoká navíc zůstává míra nezaměstnanosti.

Noonan tají uvedl, že vláda po opuštění záchranného programu zváží možnost snížení daně z příjmu s cílem podpořit hospodářský růst a tvorbu nových pracovních míst.

Příští rok by chtělo mezinárodní záchranný program opustit Portugalsko. Záchranné programy nyní využívá i Řecko a Kypr, Španělsko obdrželo pomoc pro svůj bankovní sektor.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!