Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Italský ‚pukavec‘ děsí ekonomiku Evropy. Tamní banky přetékají špatnými úvěry

Sídlo italské banky Monte dei Paschi di Siena. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo italské banky Monte dei Paschi di Siena. | foto: Wikipedia

ŘÍM Společná evropská ekonomika má ve svém hnízdě jeden „pukavec“ vedle druhého. Po Řecku, kde se situace mírně uklidnila, a po odhlasovaném brexitu se objevil staronový problém, který může v dohledné době evropské lídry ještě pořádně potrápit – nekvalitní úvěry italských bank.

Jejich výše přitom dnes dosahuje asi 360 miliard eur (asi 9,7 bilionu korun), což je ekvivalent přibližně jedné pětiny italského hrubého domácího produktu. Největší podíl, asi 46,9 miliardy eur z toho pak drží nejstarší italská banka Monte dei Paschi di Siena.

Ne že by se o špatných úvěrech italských bank nevědělo, ale dosud nevyvolávaly tak velké obavy. Spouštěcím mechanismem, který vyvolal strach investorů a následně okamžitý pokles hodnoty akcií italských bank, však bylo právě rozhodnutí Britů opustit společné evropské struktury.

Od 23. června, kdy k hlasování došlo, ztratily akcie italských bank kolem 30 procent.

Nejstarší a nejhorší

Nejhorší propady pak zažila právě ̈. Největší ranou pro tuto banku ovšem bylo nedávné rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB), aby třetí největší italská banka snížila během tří let výši nesplácených úvěrů o 40 procent. V reakci na požadavek reagovaly její akcie desetiprocentním propadem.

Řešením je navýšení kapitálu. Na to však Monte dei Paschi nemá potřebné finanční prostředky a pomoci by chtěla vláda. Jenže státní pomoc odporuje pravidlům budované společné evropské bankovní unie, kdy jedním z hlavních jejích pilířů je, že náklady na záchranu mají v prvé řadě nést akcionáři a držitelé jejích dluhopisů.

Tento princip chce nyní Itálie porušit a svým bankám pomoci. To se ale nelíbí Evropské komisi, s kterou teď italský premiér Matteo Renzi o podmínkách pomoci a rekapitalizace jedná. Právě na tom, jak by měla pomoc vypadat, se v tuto chvíli jednání zastavila.

O pomoci přitom musí být jasno do konce měsíce, kdy budou dokončeny zátěžové testy evropských bank. V těch ale v minulosti Monte dei Paschi dopadla nejhůře ze všech 130 testovaných ústavů. Právě tehdy by měla dát ECB konečné rozhodnutí ohledně cílů pro špatné úvěry.

Nejstarší italská banka byla rovněž jediným tamním finančním domem, který během evropské dluhové krize musel nakonec zachraňovat italský stát.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!