13. dubna 2011 17:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Italský zázrak: dotace šly i na 83letou krávu

Dobytek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dobytek - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Že inkasují menší dotace než jejich kolegové ze starých členských zemí Evropské unie, si stěžovali tuzemští zemědělci v minulosti již nesčetněkrát. Tentokrát však mají opravdu pádný důvod ke zlosti.

Pokud se potvrdí podezření italských vyšetřovatelů, pak například Italové berou z evropského rozpočtu peníze nejen na živé, ale také na mrtvé krávy. Informoval o tom jako první italský deník "Il Fatto Quotidiano".

Zázrak po italsku

Zemědělci v Itálii berou z evropského rozpočtu dotace i na mrtvé krávy. Vyrukoval s tím nedávno tamní speciální policejní tým.

Sedláci prý inkasovali příspěvek až na 300 tisíc krav, které už mléko dávat nemohly, či byly po smrti. Kvůli aféře se proti systému přidělování dotací bouří zemědělci z jiných států, včetně Česka.

Speciální policejní tým v Itálii zahájil vyšetřování rozsáhlých podvodů se zemědělskými dotacemi, v jejichž rámci sedláci dostávali dlouhodobě příspěvek až na 300 tisíc krav. Řada z nich přitom vzhledem k věku už žádné mléko dávat nemohla či byly dávno po smrti.

Vyšetřovatelé při porovnání různých evidenčních listů došli k závěru, že si sedláci nárokovali peníze třeba i na krávu, které mělo být podle záznamů 83 let. Zpráva o vyšetřování dotačních podvodů v Itálii vyvolala debatu, zda jde o ojedinělý případ, či se ve velkém podvádí i v dalších zemích. Stále není jasné, odkud se vzalo 1,2 miliardy litrů mléka, které se v Itálii prodaly a měly pocházet od neexistujících dojnic.

Čeští farmáři jsou prý poctiví
Čeští zemědělci se dušují, že něco podobného u nás není možné. "V Itálii by to nebyl první případ. Tam se podvádí i jinak, například s vinicemi, na nichž se hospodaří na černo," tvrdí šéf Agrární komory ČR Jan Veleba. V Česku je podle něj evidence dojnic i produkce mléka taková, že podvody prakticky vylučuje. "Eviduje se narozený i uhynulý skot, vše se zveřejňuje v databázi, chodí kontroly. Nikdo nebere peníze na mrtvou krávu," dodal Veleba.

Kvůli aktuální aféře se řada zemědělců ptá, zda "poctivostí" nedoplácejí na jiné. Tedy, zda ve starých členských státech nedostávají zemědělci dotace bez práce, zatímco v Česku se sedlákům evropských peněz nedostává. Mluvčí veterinární správy Josef Duben si nedovede představit, jak by zdejší chovatelé obešli v případě dotací na mléčný skot přísnou legislativu a kontroly.

"Všechny mise EU konstatovaly, že náš systém přerozdělování dotací funguje velmi dobře," řekl LN Duben. "Vyplácení dotací na dávno nežijící krávy je u nás nemožné," řekla LN mluvčí ministerstva Tereza Magdalena Dvořáčková.

Vyšetřovatelé podle italského tisku prošetřují možnost, že mléko pocházelo z černého trhu z východoevropských zemí. Německá média si zároveň dělají z Italů legraci. Deník Der Spiegel spekuluje, zda by se o případ neměl místo policie zajímat spíše Vatikán. Podle listu se totiž jedná o zázrak: "jinde na světě kráva přestává dávat mléko maximálně po desátých narozeninách, v Itálii to krávy dokážou i po osmdesátce."

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!