21. března 2011 14:49 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Jaderné elektrárny čekají testy EU. Zatím se neví, co se bude zkoumat

Obec Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obec Temelín | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRUSEL  Evropská unie by chtěla uskutečnit zátěžové testy jaderných elektráren do konce letošního roku. Odehrají se však zcela v pravomoci národních regulátorů, kteří mají do 30. června předložit seznam testovacích kritérií pro jednotlivé typy reaktorů.

Novinářům to dnes řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

"Některá kritéria byla jmenována. Byla to samozřejmě seismicita, byla to záležitost, která se týká chladících systémů, byly to záležitosti, které souvisí s teroristickými činnostmi, s pády letadla a podobně. Jsou to takové nástiny, kam by se mohla společná kritéria ubírat," uvedl Hüner.


Čtěte také


O osudu elektrárny může rozhodnout i její stáří
Některé členské státy nicméně usilují o možnost vyřazovat některé jaderné reaktory na základě jejich stáří. Podle Hünera by ovšem podobné kritérium nebylo pro některé země přijatelné, včetně České republiky."Když to trochu zlehčím, když dá někdo stáří 30 nebo 40 let tak to takový problém nebude. Kdyby dal stáří 15 nebo 20 let, tak potom to problém bude i pro nás," dodal Hüner.

Evropská unie začala uvažovat o provedení zátěžových testů kvůli havárii v japonské elektrárně Fukušima, kterou zasáhlo velmi silné zemětřesení a následně i vlna cunami. Německo dokonce rozhodlo pod vlivem událostí o dočasném odstavení nejstarších jaderných reaktorů v zemi, dokud neprojdou patřičnými testy a kontrolou.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!