11. prosince 2013 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Jak se na Hradě utrácí za Zemana: dráž vyjde pohoštění, cestování i poradci

Bývalý prezident Václav Klaus a současný prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý prezident Václav Klaus a současný prezident Miloš Zeman. | foto: MAFRA: Michal Růžička

PRAHA Utrácel v úřadu prezidenta víc Václav Klaus, nebo Miloš Zeman? Z právě projednávaného rozpočtu prezidentské kanceláře jasně vyplývá, že výdaje nejbližšího okolí současné hlavy státu rostou. Vyšší jsou zejména účty za cestování a poradenské služby. Výdaje za pohoštění narostly za Zemana dokonce trojnásobně.

Celkový rozpočet Hradu na rok 2014 zůstane podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka stejný jako letos – 347,3 milionu korun. „Ze státní pokladny nebyla vyžádána ani koruna navíc tak, jak deklaroval pan kancléř Mynář,“ sdělil Ovčáček serveru Lidovky.cz.

Z detailnějšího pohledu na rozpočet, který má server Lidovky.cz k dispozici, však vyplývá, že výdaje vlastní prezidentské kanceláře příští rok porostou. Konkrétně o 6,5 milionu korun. Úspory Hradu se tak týkají převážně ostatních organizací. Nejbližší okolí prezidenta Zemana se rozhodlo utrácet víc.

Dokument, který nyní projednávají poslanci v rozpočtovém výboru, nabízí zajímavé srovnání účtů se Zemanovým předchůdcem. Václav Klaus totiž držel výdaje hradní kanceláře pod hranicí 100 milionů – v roce 2012 činily 89,5 milionu korun. Úřad současné hlavy státu oproti tomu počítá s částkou o 15 milionů vyšší.

Návrh rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky pro rok 2014.

Návrh rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky pro rok 2014.

Jaké položky oproti roku 2012 rostly nejvíc? Jak upozornil deník Právo, nejviditelnější změny nastaly v pohoštění. Za něj hodlá hradní kancelář příští rok utratit víc jak 1,4 milionu korun, což je třikrát tolik v porovnání s předloňským rokem.

I letos musel Zemanův úřad mimořádně žádat o navýšení této položky. Důvod? Podle Ovčáčka je to zvýšený počet protokolárních akcí. „Například přijetí členů diplomatického sboru se výjimečně konalo třikrát,“ podotýká mluvčí.

Co stihl Zeman

V reakci na projednávání nového rozpočtu vydala hradní kancelář statistiku programu prezidenta Zemana za letošní rok. Podívejte se, co všechno letos hlava státu stihla:

Statistika programu prezidenta repubilky. Strana 01
Statistika programu prezidenta repubilky. Strana 02
Statistika programu prezidenta repubilky. Strana 03
Statistika programu prezidenta repubilky. Strana 04
Statistika programu prezidenta repubilky. Strana 05

S velkým počtem oficiálních recepcí počítá Hrad podle Ovčáčka i v příštím roce: „Ne všechny akce, které si pan prezident po svém zvolení naplánoval, se podařilo realizovat v letošním roce.“

Někteří zástupci opozičních stran však za tím vidí i něco jiného. „Navýšení rozpočtu na pohoštění ve mně trochu vyvolává obavu, zda částka není určená na alkoholické nápoje. Potvrdily by se tím zlé větičky, které jdou Prahou, že suma za alkoholické občerstvení byla tento rok na Hradě vyčerpána již v dubnu,“ řekl serveru Lidovky.cz poslanec občanských demokratů a člen rozpočtového výboru Adolf Beznoska.

Utrácení za cestování i poradenství

Také na cestování vynaložila Zemanova kancelář víc než bývalo zvykem dříve. Před dvěma lety činila položka cestovného 1,1 milionu korun. Letos hradní úředníci „procestovali“ 3,2 milionu korun a se stejnou částkou se počítá i příští rok.

Rozdíly lze najít i v položce nákupů služeb, která narostla o více než šest milionů. Hrad platí víc zejména za poradenství a právní služby, trojnásobně vzrostly také náklady na školení pracovníků.

Hrad vyhazovy nechystá

Počet zaměstnanců hradní kanceláře by se příliš měnit neměl, přestože prezident přenechal větší část vyřizování žádostí o milost ministerstvu spravedlnosti. To bude muset zrušené oddělení obnovit a podle ministryně v demisi Marie Benešové přijmout dalších šest lidí.

„V rámci převedení agendy milostí došlo k částečnému snížení zaměstnanců a v jiných útvarech k dílčímu posílení. Samozřejmě, že v budoucnu budou přijímáni noví zaměstnanci podle potřeb,“ říká Ovčáček, podle něhož nyní kancelář zaměstnává 91 lidí.

Rozpočet Hradu se přes kritiku růstu výdajů možná nezmění

Rozzpočet Kanceláře prezidenta republiky se přes kritiku trojnásobného růstu výdajů na pohoštění možná nezmění. Sněmovní rozpočtový výbor  nepodpořil návrh svého místopředsedy Jana Volného (ANO), aby měl Hrad o zhruba milion korun méně. Peníze měly být převedeny ministerstvu spravedlnosti vzhledem k tomu, že se na něj prezident Miloš Zeman rozhodl převést agendu udělování milostí.